Sağlıklı Yaşam

Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyeti, sağlıklı beslenmek isteyenler ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için son derece etkili bir diyettir. Uzun araştırmalar sonucunda, Dr. Loren Cordain tarafından ortaya çıkarılan paleo diyeti adını paleolitik çağdan (taş devri) almaktadır. Paleo diyetinin arkasında atalarımızın taş devrindeki beslenme alışkanlıkları yer almaktadır. Ortaya çıkışından sonra dikkatleri üzerine toplayan paleo diyeti, genetik yapımıza en uygun beslenme şekli seçilmiştir.

Taş devrinde yenebilen her şey bu diyette de yenebilmektedir. Yemek kategorisinde et, balık, sebze, meyve ve yumurta gibi yiyecekler yer alırken, içecek grubunda ise hindistan cevizi sütü, su ve bitki çayları yer almaktadır. Tatlı için ise en ideal görülen yiyecek baldır.  Paleo diyetini uygularken uzak durmanız gereken gıdalar ise şeker, tuz, ayçiçeği yağı, baklagiller ve tarım yoluyla elde edilebilen gıdalardır.

paleo-diyeti
Paleo Diyeti

Paleo Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Paleo diyeti, besinleri doğadaki halleriyle tüketmemizi isteyen bir diyet olduğu için vücudumuz için oldukça sağlıklı bir beslenme şeklidir. İşte paleo diyetinin faydaları;

  • Performansınızı arttırarak fiziksel dayanıklılık geliştirmenizi sağlar.
  • Sivilce gibi problemleri ortadan kaldırmada yardımcı olur.
  • Günümüzde oldukça yaygın olan diyabet hastalığına, kanser hastalığına ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • İnsülin direnicini kırmak açısından oldukça etkilidir. Bu durum yağ yakımını hızlandırmanıza ve daha hızlı bir şekilde kilo vermenize olanak sağlar.
  • İnsan doğasına en yakın olan beslenmek şeklidir. Dolayısıyla, daha uzun bir yaşam ve daha sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar.

Paleo Diyetini Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her diyette olduğu gibi bu diyeti uygularken de dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Sadece diyet yapmanız kilo vermenize çok yardımcı olmayacaktır. Kilo vermek istiyorsanız bu diyetin yanında düzenli spor yapmalısınız.
  • Protein ağırlıklı bir diyet olmasına rağmen günlük ihtiyacınız olan D vitamini ve kalsiyum içeren besinleri almayı ihmal etmeyin. İhtiyaç duyduğunuzda takviye olarak da alabilirsiniz.
  • Paleo diyetini uygulamaya karar verdiğinizde beslenme şeklinizi bir anda değiştirmeyin. Bir anda beslenmenizin değişmesi vücudunuzdaki kan şekeri gibi değerleri etkileyebileceği için yavaş yavaş geçiş yapmak en sağlıklı yöntemdir.
  • Asitli içecekler tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu