Hobi & Eğlence

Pigment Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Bir Maddedir?

Pigment, bütün nesnelerin renklerini kapsayan ve onları oluşturan moleküller olarak bilinir.  Bu moleküllerin bir hareket halinde olabilmesi için bir enerji gereksinimi bulunur. Renklerle ilgili bir kavram olduğundan da diğer aşamalarda bulunduğu gibi, pigmentler için de ışıkla ilgili bir ilişki bulunur. Bunun dışında bir çeşit renklendirici olarak bilinir ve özelikle Biyolojide bitki dokularına ya da organlarına renk veren madde olarak bilinir. Aynı zamanda;

  • Renk vermede kullanılan bir madde,
  • Vücut üzerinde bir renklendirici ya da renk molekülünü oluşturan bir madde,
  • Cilt üzerine uygulanabilen boyaya benzeyen tıbbi preparat,
  • Aynı zamanda hemoglobin benzeri bir renk üreten madde olarak da bilinir.

Pigment Ne İşe Yarar?

Pigment kullanımı günümüzde oldukça çeşitli alanlarda görülmektedir. Son yıllarda hatta trend ürünler arasında da gösterilmektedir. Genel olarak baktığımızda;

  • Özellikle makyaj malzemelerinde far bazı olarak kullanılır. Bu pigmen dökümünü ve daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.
  • Eyerlineler burada pigmente batırarak kullanılabilmektedir.
  • Aydınlatıcılarda kullanılmaktadır. Özellikle elmacık kemiği, burun kemiği, dudak üstünde kullanılabilmektedir.
  • Rujlarda pigment kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle şeffaf dudak parlatıcısının yanında kullanıldığında etkili olabilmektedir.
  • Maskara da kullanılmaktadır. Ekstra renk seçeneği ile birlikte etkili görünüm sağlamaktadır.
  • Allık üzerinde kullanılmaktadır. Genel olarak bakıldığında makyaj malzemeleri üzerinde kullanılır ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Makyaj malzemelerinin daha canlı ve etkili görünmelerini sağlamaktadır.
Pigment hakkında merak edilenler
Pigment Nedir? Ne İşe Yarar?

Pigment Baskı Nedir?

Pigment baskı, genel olarak polyester kumaşların üzerine uygulanan baskı seçeneği olarak bilinir. Bu boyar maddeler ile baskı işleminin gerçekleşmesi tek başına ya da tek adımda direkt olarak baskı yöntemi ve aşındırma olarak bilinir. Özellikle baskı sonrasında yıkama işlemine gerek duyulmaz ve en az maliyetle baskının yapımı gerçekleşir.

Bu baskı sayesinde son anda baskı renklerini görebilmek mümkündür. Bu durum da hataların tespitini kolaylaştırır. Baskıların kesin kontörleri bulunur ve renk imkânları oldukça sınırlıdır. Son olarak yıkama gerektirmediğinden kullanımı kolaydır.

Pigment Mürekkep Nedir?

Pigment mürekkep, kağıtları boyama adına mürekkep rengini elde etmek, o rengi sağlamak için küçük olan ve renkli malzeme parçacıkları olarak bilinir. Bu mürekkepler, kağıt üzerine oturur ve küçük kapsül parçalardan oluşur. İdeal koşullar oluşturulup iyi bir şekilde korunduğunda neredeyse 200 seneden fazla dayanabilmektedir.

Pigment Eksikliği Nedir?

Pigment eksikliği ya da diğer bir deyişle viltiligo, cilt üzerinde beyaz renklerin ve yama gibi lekelerin oluşmasına neden olan deri hastalığı olarak bilinir. Farklı yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte direkt olarak deri üzerinde etkisi bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu