Hayata Dair

Pygmalion Etkisi Nedir?

Pygmalion etkisi, bir şeye inandığınız zaman onun gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu bir kehanet anlamında kullanılır. Bir manada, kendini gerçekleştiren kehanet olarak da geçen bu etkinin en önemli yansıması önyargı içermesidir. Eğer, bir kişinin çok iyi bir insan olduğu düşünülüyorsa bir süre sonra o kişinin herkes tarafından iyi addedildiği gözlenecektir. Fakat, bu durumun tam tersi mevcut ise eğer, kişinin tüm olumsuz yönleri göze çarpacak ve sosyal ortamdan dışlanacaktır. Aynı zamanda bir heykel yapıp ona aşık olan ve onunla birlikte olma beklentisine giren bir kişinin hikayesini anlatan bir örnektir. Daha sonrasında beklentisinin gerçeğe dönüşmüş ve kendisinin yaptığı bir nesne ile birlikte olmuştur.

Pygmalion Beklentisi Ne Demek?

Pygmalion beklentisi, bir konuda önyargınız var ise veyahut gerçekleşmesini istediğiniz bir meselede yargı bildiriyorsanız bir süre sonra gerçekleştiğini görebilirsiniz. Kendini gerçekleştiren bir yargı anlamına gelen bu beklenti çeşidi, bir konuda bir veya birden çok kişinin inandığı gerçekliği ifade etmektedir. Örneğin, bir arkadaşınız çok çalışkan ve sınavı geçeceğine inanmaktadır. Eğer, siz ve diğer arkadaş grubunuz da buna inanıyorsa gerçekleştiğini görmeniz an meselesi olmaktadır. Bu tip bir kehanet, zaten beklenmesi olağan bir şey olduğu gibi ortada bir şey yokken birine karşı soğuma hissetmek de buna dahildir. Böylelikle, arkadaş grubundaki diğer üyeler de o kişiden sebepsizce soğuyup uzaklaşabilirler.

Pygmalion Etkisi Hikayesi Nedir?

Pygmalion etkisi hikayesi, Pygmslion bir kadın heykeli yapmıştır ve ona aşık olmuştur. Bu aşk, kara sevdaya dönüşmüş ve bir türlü heykelin canlı haline kavuşamamıştır. Hal böyle olunca, aşk tanrıçası Afrodit heykele can vermiştir ve heykeltıraşın kendi yaptığı heykeli ile birlikte olmasına yardımcı olmuştur. Yani, kendi yaptığı heykel ile birlikte olabilme beklentisi olan bu kişinin beklentisi sonunda gerçeğe dönüşmüştür. Kendini gerçekleştiren kehanet örneği olan bu durum, beklentilerin gerçekleşmesine yönelik duyulan istek ve arzuyu tanımlarken kullanılmaktadır. Gündelik yaşamda da, insanlar isteklerine kavuşmak için sürekli hayal eder ve dilek dilerler. Hatta, bazen kendilerini o kadar kaptırırlar ki gerçekleştiğine bile inanamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu