Sağlıklı Yaşam

Ramazanda Susuzluk Çekmemek için Tüketilmesi Gerekenler

Ramazanda Susuzluk Çekmemek için Ne Yapmalı?

Oruç tutan çoğu kişi için açlıktan ziyade susuzluk zorlanmalarına sebep olmaktadır. Dikkatli bir sahur programı yapıldığı takdirde açlık ve susuzluk hissini en aza çekebilmek mümkündür. Uzmanların önerilerini dikkate alarak özellikle susuzlukla ilgili yaşadığımız zorlukları en aza indirebilir ve oruç tutarken günlük aktivitelerimize devam edebiliriz. Aşağıda sizlere Ramazanda susuzluk çekmemek için tüketilmesi gerekenler hakkında bilgi verdik.

Ramazanda Susuzluğu En Aza İndirmek için Tavsiyeler

Bir yıl içerisinde 11 ay her türlü besini alarak hayatımızı sürdürdüğümüz bir dönemi geçtikten sonra 11 ayın sultanı Ramazana geldiğimizde vücudumuzun dinlenmesine izin veririz. Sahurda yediklerimizden sonra uzun bir süre vücudumuza yiyecek, içecek almayız. Sahurda neleri yer içersek daha az susarız maddeler halinde listeledik.

  • Ramazanda iftarların vazgeçilmezi olan hurmalar sahurda da fazlaca tercih edilmelidir. İçinde potasyum, magnezyum, demir gibi bol mineraller vardır. Çöl meyvesi olmasından dolayı vücudun uzun süre susuz kalabilmesine yardım etmektedir.
  • İçerisinde bol miktarda su bulunan domates sahurlarda bolca tüketilmelidir. Mineral bakımından zengin yapısıyla susuzluğu önlemektedir.
  • Yulaf ezmesini süt, yoğurt gibi besinlerle birlikte tüketmek oruç boyunca susuzluk hissinizi en aza indirecek besinlerden bir tanesidir. İçindeki vitamin ve yağlarla sağlıklı besinler arasında tavsiye edilmektedir.
  • Sağlıklı şartlarda ev yapımı yoğurttan sahurda bir kase yemeniz yine uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tuzsuz olarak tüketeceğiniz ev yapımı yoğurt hem açlık hem de susuzluğa karşı direncinizi artırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu