Sağlıklı Yaşam

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Ve Tedavisi

reflü nedir
Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda baş nedeni sıkıntı, stres olan reflü nedir? Hemen hemen her iki insandan birinde olan reflü belirtileri nelerdir? Kesin olarak reflü tedavisi nasıl yapılır? Reflü neden olur? Hepsinin cevabı makalemizde…

Reflü genellikle stres kaynaklı bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalık ilk etapta ülser ya da gastrit ile karıştırılmakta olup belirtileri görüldüğü taktirde kesinlikle doktora muayene olunması gereklidir. Peki nedir bu reflü ve belirtileri, tedavisi nelerdir?

Reflü Nedir?

Kısaca tarif etmek gerekirse mide özsuyunun sık sık ağza gelmesi olayıdır. Yemeklerden sonra midedede oluşan fazla asit yemek borusundan ağza kadar gel gitler yaparak yemek borusunu tahriş eder ve tahriş olan bölgede iltihaplanmaya sebep olur. Hastalar genelde ağızlarına acı su geldiği ve midelerinde yanma, ağrıma şikayeti ile doktora başvururlar. Reflü ülkemizde olduğu gibi dünyada da sıkça rastlanan bir hastalıktır.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

– Ağza acı su gelmesi ve ağız kokusu
– Midede batma, yanma, ağrıma hissi ve çok sık geğirme
– Ses kısıklığı, geçmeyen kuru öksürük, yutkunmada zorluk çekme, boğazda sürekli gıcık hissi

Reflü hastalığı bu belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişide bu belirtiler varsa eğer mutlaka bir doktora görünmeli ve tedaviye geç olmadan başlamalıdır.

Reflü Neden Olur?

reflü neden olur
Reflü Nedir Ve Reflü Neden Olur?

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?Reflünün baş tetikleyicisi strestir. Rahat olmayan bir yaşamınız varsa ve herşeyi kafaya takan birisiyseniz eğer reflü kaçınılmazdır. Çünkü mide ve bağırsaklar beyinle çok yakından ilişkilidir. Aynı şekilde stres ülseratif kolit, crohn gibi birçok mide-bağırsak hastalıklarına da sebebiyet vermektedir. Merak edenler olursa ülseratif kolit nedir adlı yazımıza bakabilir. Stres harici diğer nedenler ise aşırı demli çay, kahve tüketimi, yağlı, salçalı yemekler, çiğ sarımsak, soğan ve gece yatmadan yenen yemekler kısacası beslenmeye dikkat etmemek reflüye neden olmaktadır.

Reflü hastalılığı için hastanede gastroenteroloji bölümüne gitmeniz gerekiyor. Yaşamış olduğunuz şikayetler üzerine hastaneye gittiğinizde gastroenteroloji doktoru sizi dinledikten sonra gerek gördüğü taktirde endeskopi yapar. Endeskopi sonucuna göre kesin tanıyı koyar. Eğer reflü varsa ve iltihaplanma yaptıysa tedaviye antibiyotik ekler. Bunun yanında belli bir süre kullanacağınız ilaçlarda var tabi. Birisi şurup diğeri de tablet olacak şekilde iki ilaç takviyesi daha verir. Hastalığınızın durumuna göre kullanım sürenizi belirler ve tedavinizi ona göre uygular. Çok ağır bir vaka değilse sadece ilaç tedavisini yeterli görür ama hastalığınız ilerlemişse ameliyatta önerebilir. Ameliyat deyince gözünüz korkmasın hemen. Sadece mide kapakçığınızı güçlendirmek için yapılan bir takım operasyon olarak görün.

Reflü Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Aslında en kesin yol ameliyattır ama ameliyat dendiği zaman bizim insanımız hep korkar. Yalnız reflü hastalığı çok çok ilerlediği durumlarda artık ilaçlar işe yaramaz hale gelebilir ve tek çıkış yolu ameliyattır. Korkulması gereken bir ameliyat değildir. Ameliyatla mide kapakçığı güçlendirilir. Ayrıca kişide mide fıtığı varsa eğer bu sorunda ameliyatla birlikte ortadan kaldırılmış olur. Reflünün en etkili çözümü ameliyattır bunu bilmenizde fayda var.

Tedavi Edilmeyen Reflünün Doğurabileceği Sonuçlar Nelerdir?

Reflü tedavi edilmezse yemek borusunda kanama ve darlığa yol açar ve genellikle ülsere çevirir. Yalnız hastalık son raddeye gelmişse kansere kadar ulaşan ciddi sonuçlar doğurabilir. O yüzden tedavinin olabildiğince erken uygulanması hastaların yararına olacaktır.

Reflüsü Olan Kişilerin Uygulaması Gereken Diyet:

Kesin tanı koyulmuşsa ve ilaç tedavisine başlanmışsa artık bir diyet listesine ihtiyacınız vardır. Doktorunuzdan da yardım alarak kendinize bir liste hazırlayın ve sadece almanız gereken besinleri alın. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken nokta yemeklerinizi hızlı hızlı değil tam tersi olacak şekilde yavaş ve iyice çiğneyerek küçük lokmalar halinde tüketmeniz lazım. Çok büyük lokmalar halinde ve fazla çiğnemeden yemek yerseniz bu gastrit hastalığına da sebebiyet verecektir. Yemekten sonra hemen uzanmayın ya da yemek yeyip yatmayın. Aradan en az iki saat geçtikten sonra yatabilirsiniz. Diğer türlü yani yemekten hemen sonra hiç ara vermeden uzanırsanız veya yatarsanız yedikleriniz olduğu gibi yemek borunuza, ordan da ağzınıza doğru çıkacaktır. Çok yorgunsanız eğer başınızın altına yüksek bir yastık koyarak uzanabilirsiniz en azından bu hastalığın etkilerini biraz olsun azaltacaktır.

Diyetten kısaca bahsedecek olursak acılı, ekşili, aşırı baharatlı, yağlı, salçalı yemekler tüketmek yasak. En başta bunlara dikkat etmeniz lazım. Demli çay, kahve, asitli içecekler seviyorsanız bunlara da veda etmeniz gerekecek. Meyvelerin kabuğunu soyarak, sebzeleri ise haşlayarak tüketmeniz sizi rahatlatacaktır. Reflü azdığında bir yudum soğuk süt içebilirsiniz. Ne az ne fazla ölçüsü tam bir yudum olacak şekilde ayarlayın.

Reflüye İyi Gelen Yiyecek Ve İçecekler:

reflüye iyi gelen yiyecekler
Reflü Nedir? Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Reflü Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecek Ve İçecekler:

– Muz, elma (Kabuksuz), üzüm, şeftali, armut, incir, kiraz, havuç, çilek, kayısı, ananas, iğde (Çok iyi gelir)
– Tüm sebzeler ama hafif haşlanmış gazı alınmış şekilde tabi domates hariç
– Patates, fasulye, yulaf, balık, kırmızı et, beyaz et, çikolata, süt ve lifli gıdalar
– Aşırı yağlı, bahatratlı, acılı, ekşili yiyecekler, nane (Aşırı derecede tetikler)
– Limon, portakal tarzı asitli meyveler ve meyve suları
– Aşırı soğuk ve sıcak yiyecekler, krema, margarin tarzı katı yağlar, fast food yiyecekler
– Demli çay, kahve, kola, maden suyu vb. asitli içecekler
– Domates, patlıcan (Ancak kabuksuz bir şekilde çok iyi pişirilirse dokunmaz)
– Çiğ sarımsak ve soğan, kızartılmış yemekler, mercimek çorbası

Reflü Hastalığı İçin Öneriler:

Reflü hastalarının bilmesi gerekenlerden ilki yeme içme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğidir. Birçok reflü hastası yanlış beslenmekte ve hastalığın durumunu git gide ağırlaştırmaktadır. Peki reflü hastaları nasıl beslenmeli?

Öncelikle yukarıda saydığımız reflüye yaramayan ve artıran gıdaların hepsinden uzak durmalılar. Bunun haricinde yemek yerken lokmaları olabildiğince küçük tutsunlar ve iyi çiğnesinler. Böyle yapmaları yemek yerken midede gaz oluşumunu engelleyecek ve daha rahat bir sindirime olanak sağlayacaktır. Gece yatmadan 2 saat önce suda dahil olmak üzere hiçbir şey yeyip içmesinler. Mümkünse akşam saat 6’dan sonra yemeyi bıraksınlar. Yastıkları her zaman yüksek olsun. Yüksek bir yastık kullanmak mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyecektir.

Doktorun verdiği perhiz listesine sadık kalsınlar ve özenle uygulasınlar. İlaç tedavisine doktorun gerek gördüğü müddetçe devam etsinler. Az az, sık sık yesinler ve kendilerine ara öğünler, atıştırmalıklar oluştursunlar. Tıka basa yemek yerine midelerini olabildiğince az doldursunlar. Az yesinler ama sağlıklı olsun. Kilo fazlalıkları varsa zayıflasınlar. Alkol, sigara kullanımı varsa bıraksınlar ve düzenli olarak sporun en güzeli olan yürüyüş ya da hafif tempo koşu yapsınlar. En önemlisi de sıkıntı, stresten mümkün olduğunca uzak dursunlar. Bunların hepsini yaptıkları taktirde hala geçmeyen ve artarak devam eden reflü varsa mutlaka doktorla görüşüp reflü ameliyatı için bilgi alsınlar.

Reflüde Sakız Çiğnemenin Önemi Büyük!

Reflü hastalığında şekersiz sakızın da yeri büyük bir önem arz ediyor. Yemeklerden sonra 15-20 dakika çiğneyeceğiniz sakız sindirime yardımcı olarak midede fazla asidin oluşmasını engelliyor ve reflü belirtilerinin çoğunu ortadan kaldırıyor. Her yemekten sonra düzenli sakız çiğnerseniz reflü ataklarının hafiflediğini göreceksiniz.

Ayrıca size ufak ama etkili bir yöntem vermiş olalım. İlaçlar her zaman yanınızda olmayabilir, misafirlikte olabilirsiniz ya da işiniz çıkmış ve ufak çaplı bir seyahate gitmişsinizdir. Bu tarz durumlarda reflünüz tuttuğunda, mide asidiniz yemek borunuzdan defalarca kez geçip ekşimeye ve yanmaya başlamadan önce 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyip için. Aradan 5 dakika geçtiğinde midede oluşan fazla asidi dengeleyecek, yanmayı, ekşimeyi önleyecek ve rahatlatacaktır. Kullandığınızda anlayacaksınız ki reflü ataklarını geçirmenin en hızlı çözümü budur. Doktorun vermiş olduğu antibiyotik harici şuruplar ve diğer ilaçlarında asıl görevi mide asidini dengelemektir zaten. Fakat bunu tansiyonu olanlar denemesinler zararlı olabilir.

Reflü nedir adlı yazımızın başında da belirttiğimiz üzere reflü ameliyatı bu hastalığın kesin çözümüdür ama dikkat edilirse ameliyata gerek kalmadan hastalık geçer. Kullandığınız ilaçları da belli bir müddet sonra bırakırsınız. Sakın geçmez falan diye kendinizi şartlandırmayın unutmayın ki şu dünyada bir tek ölümün çaresi yok. Siz perhizinize ve ilaç tedavinize sıkı bir şekilde devam edin, hastalığı tetikleyecek şeylerden de uzak durun. Rahatladığınızı fark edeceksiniz. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Hoşça kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu