Hayata Dair

Replika Ürün Nedir Ve Nasıl Anlaşılır? Aman Dikkat!

replika ürün nedir
Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika ürün nedir? Replika ürün nasıl anlaşılır? Replika ürünleri ayırt etmenin yolları nelerdir ve zararları var mıdır? Makalemizde tüm bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Birçok kişinin ayırt etmekte zorlandığı replika ürünler çoğu zaman insanların başına bela olabilmektedir. Görünüş itibariyle gerçeğinden öyle farksız yapılmıştır ki anlamak için biraz çaba sarf etmek gerekebilir. İnsan sağlığını fazlasıyla tehdit eden replika ürünlerin garantisi olmadığı için aldıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız eğer karşınızda bir muhattap bulunmamasıdır. Bu da replika ürüne verdiğiniz paranın komple çöpe gitmesi demektir. Peki bu tarz durumlara düşmemek için neler yapılabilir hadi gelin onlara bakalım.

Replika Ürün Nedir?

Replika ürün: taklit, imitasyon, orijinal olmayan, kopya ürün demektir. Bu tarz ürünlerin görüntüleri orijinal ürünlerle aynı olsa da içeriği farklı ve kalitesizdir. Özellikle de elektronik replika ürünler çok çabuk bozulmaya meyillidirler. İnsanlarımız ucuz olsun diye replika ürünleri bazen bilerek bazen de bilmeyerek tercih edebiliyorlar. Şöyle bir atasözümüz varya hani “Ucuz etin yahnisi yenmez.” diye işte bu söz replika ürünler için cuk diye oturuyor.

Alınan replika ürünler dayanıksız olduğundan ve tam olarak işlevlerini yerine getiremediğinden insanlarda fazlasıyla pişmanlık oluşturuyor. Bu duruma düşmemek için replika ürünlerden her zaman için uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

replika ürün nasıl anlaşılır
Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?
– Bir ürün 1000 TL’ye satılırken aynısı 200-300 TL’ye satılıyorsa eğer bilin ki o replika üründür. Replika ürünler piyasada çok çok uygun fiyatlara satılır. Replika ürünleri teyit etmede birinci öncülünüz ürünün fiyatı olsun.

– Bir diğer ayırt etme yöntemi de ürünün ağırlığıdır. Replika ürünler her zaman orijinal ürünlerden biraz daha hafif olurlar.

– Replika ürünlerde genelde hologram kullanılmaz kullanılsa bile bariz belli bir şekilde kalitesiz durur.

– Elektronik eşyalara örnek verecek olursak mesela dokunmatik telefonların dokunmatiği kalitesiz olduğundan ekranda gezinmekte zorlanırsınız, dokunmatiği ağır bir şekilde algılar. Orijinal telefonlardaki gibi algılaması hassas değildir.

Replika ürünlerde birde şöyle bir sorun var bunu mutlaka bilmelisiniz ürünlerin hiçbirinin garantisi yok. Garantisi olmadığından ürün bozulduğunda karşınızda iletişim kurabileceğiniz herhangi birileri olmuyor. En çok bu konudan dolayı sorun yaşanıyor. O yüzden gerçek hayatta veya sanaldan ürün alırken kopya ürünlere dikkat edin. Genel olarak internetten alışveriş yapıyorsanız ürünün fiyatına, satıcının yorumlarına bakın ve garantisinin olup olmadığını sorun, öğrenin. Bunlar dikkat edilmesi gereken çok önemli bilgiler.

Replika Ürün Tercih Etmenin Zararları Nelerdir?

– Dayanıksızdırlar ve çok çabuk bozulurlar, abartmak istemeyiz ama birçoğu aldığınız gün bile elinizde kalabilir

– Garantisi olmadığından göndereceğiniz bir servisi yoktur

– Kalitesiz malzemelerden üretildikleri için genel olarak insan sağlığını tehdit ederler, kanserojen maddelerden imal edilmişlerdir, genel olarak bakacak olursak en önemli sorunlarından biri de budur çünkü sağlığınızın ucuz ürünlerle belirleneceği bir fiyatı yoktur

– Özellikle de makyaj malzemelerinde replika ürünler ciltte alerjiye, yaralara yol açabilir bayanların bu konuya çok dikkat etmeleri gerekir

– Elektronik eşyalarda (Cep telefonu, tablet, bilgisayar vb.) bataryalarında patlamalara sebep olabilir, orijinal ürünlerin yaydığı radyasyonun iki katını yayarlar ve çok çabuk ısınırlar

– Gözlük tarzı taklit ürünleri uzun süreli kullanımda göze fayda değil tam aksine zarar verir bu yüzden gözlük alırken de kesinlikle replika ürünlerin tercih edilmemesi gerekir.

– Ülke ekonomisi içinde bir hayli zararlıdır

Siz Siz Olun Sakın Bu Tarz Bir Yaklaşım İçine Girmeyin!

Replika ürün tercih edenlerde genelde şöyle bir yaklaşım oluyor “Amaannn ne olacak canım ne de olsa ucuz bir şey olursa atar yenisini alırım…” ama bilmiyorlar ki bu ürünler sağlık açısından çok tehlikeli! Bazen de marka tutkunu insanlar çıkıp “Olsun da kopyası olsun problem olmaz” diyebiliyorlar. Sizler de bu düşüncelere kapılıp kopya ürünlerden alıpta sonrasında pişmalık yaşamayın ve gerçekten kopya ürünleri alarak paranızı çöpe atmayın. İmkanınız varsa eğer biraz daha fazla verin ve orijinal ürünler alın içiniz rahat etsin ve uzun süre kullanın.

İnternetten yaptığınız alışverişlerde faturanızı istemeyi unutmayın. Pahalı ürünler alıyorsanız faturanızı mutlaka isteyin zaten. Ola ki fatura gelmedi o zaman ürünü onaylamayın ve satıcıyı rapor edin. Günümüzde faturasız ürün satışı yasak ve vergi kaçırmaktan başka bir şey değil. Alacağınız ürünleri güvenilir sitelerden almaya özen gösterin ve satıcının yorumlarını okuyun. Olumsuz yorumlar çoğunluktaysa o satıcıdan alışveriş yapmayın.

Yaşantımız öyle bir hâl aldı ki maalesef replika ürünler her yerde gezinir oldu. Bu durumla ilgili en çokta okul çağındaki çocuklarımızı bilgilendirmeli ve onları tembihlemeliyiz. Çünkü çocuklarımız bizden fazla internetle haşır neşirler. Bazen sizden gizli alışveriş yapabilecekleri için onların yapacağı alışverişleri kendiniz kontrol etmelisiniz. Böylelikle çocuklarınızı da bu ürünlerden korumuş olursunuz.

Siz siz olun hayatımızın her alanına yerleşen replika ürünlerden uzak durun. Bazen çok ucuz oldukları için insanlara cazip gelebiliyorlar ama verdiğiniz paraya değmez, paranızı çöpe atmış olursunuz. Azıcık fazla olsun temiz olsun mantığıyla her zaman için orijinal ürünleri tercih edin ve uzun yıllar boyunca kullanın. Ayırt etme konusunda da makalemizde değindiğimiz konulara dikkat ederseniz eğer replika ürünleri kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Replika ürün nedir adlı konumuzu güzel bir atasözüyle sonlandıralım o zaman “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” Demiş atalarımız ne kadar da doğru demişler değil mi? Diğer yazılarımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu