Sağlıklı Yaşam

Saç Kıran ve Sakal Kıran Nasıl Geçer? Gerekli Tedaviler

Saç Kıran Sakal Kıran

Saç Kıran ve Sakal Kıran Nasıl Geçer?

Saç kıran bir diğer ismi ile alopesi areata nedir ve nasıl geçer? Kaş, kirpik, sakal ve saçta dökülmeye neden olan karakterize bir hastalık olarak tanımlanır. Bir anda bölgesel şekilde dökülmeler meydana gelir. Kafa derisinde ortaya çıkması durumunda yuvarlak şekilde dışarıdan da kolayca görülür. Bir süre sonra lezyonların gelişmesi ile o bölgeden yeniden saçlanma olabilir. Genel olarak 40 yaşın altında görülür. %80’e yakın bir oran 40 yaş altındakilerden oluşmaktadır. Saç kıran olduktan sonra tedavisi için yapılması gerekenleri uygulamak, en kısa süre içinde iyileşmenin sağlanması açısından önemlidir.

Saç Kıran ve Sakal Kıran Tedavisi

Saç Kıran Sakal Kıran Nasıl Geçer?
Saç Kıran ve Sakal Kıran Nasıl Geçer?

 

Saç kıran tedavisi için olması gereken cilt hastalıkları uzmanı ile ortak çalışmanın yürütülmesidir. Özel bir plan ile tedavinin yapılması sağlanır. Amaç hastalığın ilerlemeden sonlanması için gerekeni yapmaktır. Hafif derecede ve erken aşamada olan vakalardan bazıları için herhangi bir tedaviye gereksinim olmadan da geçmesi söz konusu olabilir.

İleri seviye saç kıran sakal kıran tedavisi;

İleri bir seviyede olması durumunda saç ve sakal kıran için tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavide steroid grubu ilaçların kullanılması sağlanır. Steroidler öncelikle krem formunda uygulanır. Sonrasında ise duruma bağlı olarak enjektörle kökün olmadığı bölgelere uygulama yapılacaktır.

Kaş, kirpik dökülmeleri için bu uygulamaların – tedavi yöntemlerinin daha tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Riskli olacağından farklı uygulamalar yapılır. Alopesi areate, steroid grubu dışında olan ilaçlarla ile immünoterapi adı verilen farklı yöntemlerin uygulanması daha doğrudur.

Saç Kıran Neden Olur?

Yapılan araştırmalara göre bazı hastalıkların vücutta olması saç kıranın da görülme ihtimalini arttırır. Aynı zamanda saç kıran için genetik faktörlerin de etkili olduğunu söylemek gerekir. Beraberinde egzama, kronik iltihap – tiroid hastalığı, vitiligo, luğus gibi hastalıkların görülmesinin saç kıran ihtimalini arttırdığını söyleyebiliriz. Saman nezlesi, sedef hastalığı, addison hastalığı gibi hastalıklar da ihtimallerin artmasına neden olmaktadır.

Saç kıran sakal kıran için cilt hastalıklarının önüne geçmek üzere bu alanda uzman olan doktorlardan yardım almak en doğrusudur. Doktorlar tarafından yapılan müdahale ile iyileşme sağlanabilir.

Saç Kıran ve Sakal Kıran Nasıl Geçer ile ilgili önemli bilgileri yazımızda vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu