Güzellik ve Bakım

Saç Neden Dökülür? (Kadın ve Erkek)

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi sorunu birçok insanın karşılaştığı, genellikle vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Saçta dökülme psikolojik nedenlerden, hava değişimlerinden ve başka hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Saçta dökülme sorunu yaşayan kişiler bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedirler. En çok B12 vitamini eksikliğinde bu durum görülmektedir.

Bunun dışında genetik faktörler de bunda etkin rol oynamaktadır. Saçlarda seyrelme ve dökülme miktarının artması kullanılan kozmetik ve kimyasal ürünlerden de kaynaklanabilmektedir. Dökülmeyi azaltmak için yeme düzeni ve su tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü bu konular da saçların dökülmesinde en az vitamin eksikliği kadar etkilidir.

Saç Neden Dökülür?
Saç Neden Dökülür?

Et ve balık ürünleri tüketmeyen kişilerde dökülme oranları daha çoktur. Saç dökülmeleri hem günlük yaşamın kalitesini düşürür hem de zaman içerisinde saçlarda cansızlaşma oluşmasını sağlar. Saçlarda seyrelme kötü bir görüntüye yol açar ve mevsimsel olarak bu durum aralıklarla yaşanmadığı sürece normal değildir. Saç dökülmeleri demir eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlar iğne ya da hap olarak verilen vitamin ilaçları ile düzeltilebilmektedir.

Saçların yapısı genetik faktörlere de bağlı olduğundan kalıtsal durumlar ve ataların fizyolojik yapıları da bu konuda etkin rol oynamaktadır. Saç dökülmesi bazen de bedenin kendi kendine oluşturduğu ve normal olan bir durumdur. Saçların aşırı dökülmesi saçlarda yağlanmanın artmasını da beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi durumların engellenmesi için öncelikle yaşam tarzında belirli değişiklikler yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu