Sağlıklı Yaşam

Sahurda Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir? Bunlara Dikkat!

Sahurda Tüketilmemesi Gereken Besinler

Ramazan ayı bizler için oruç tutarak hem en önemli ibadetlerimizden bir tanesini yapma hemde sağlığımızı tazelemek için mükemmel bir fırsat sunar. Oruç tutarken iki öğün yemek yeriz. Bunlardan en önemlisi olan sahurda beslenmemize dikkat edersek, oruç tuttuğumuz uzun süre boyunca fazla zorlanmayız. Ayrıca sağlığımız da zarar görmemiş olur. Aşağıda sahurda tüketilmemesi gereken besinler hakkında bilgi vererek Ramazan ayını sağlıklı geçirmeniz için tavsiyelerde bulunduk.

Sahurda Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Ramazan ayında oruç tutmaya başlamadan önce sahur yapar, orucumuzu iftarda açarız. Uzun süre aç ve susuz kalan vücudumuzun bu süreçte sağlığının korunması ve daha rahat oruç tutabilmemiz için iki öğüne de ayrı olarak dikkat etmeliyiz. Sahurda yemememiz gereken besinleri maddeler halinde verelim.

  • Siyah çayı demli bir şekilde tüketmemiz durumunda, normalden daha fazla suyun atılmasına sebep olduğundan susuz kalmamıza sebep olacaktır. Ya açık şekilde çay içmeliyiz ya da başka içecekler tercih etmeliyiz.
  • Sahurda reçel çeşitlerinden uzak durulmasında fayda vardır. Hızlı bir şekilde kana karışarak kan şekerini yükseltir. Tok tutar gibi görünmesine karşın çabuk acıkmaya sebep olmaktadır.
  • Kızartmaların da sahurda yenmesi içindeki trans yağlardan dolayı tavsiye edilmemektedir. Çabuk acıkmaya yol açtığı gibi karbonhidratlardan dolayı da vücudun kilo almasına sebep olmaktadır.
  • İşlenmiş ürünlerden uzak durulmalıdır. Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünleri, içlerine bozulmamaları için karıştırılan maddelerden dolayı vücuda olumsuz etkiler yaparlar. Çok fazla su kullanılarak sindirildikleri için susatırlar.

Sözün özü sahurda olabildiğince hafif besinler tüketilmeli ve imsak vakti girmeden bolca su içilmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu