Hobi & Eğlence

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? Adım Adım Anlatım

saksıda domates nasıl yetiştirilir
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? Saksıda Domates Yetiştirme

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? Saksıda Domates Yetiştirme

Bahçeli bir eve sahip değilseniz eğer saksıda domates nasıl yetiştirilir diye araştıranlardansınızdır. Saksıda domates yetiştirmek için bir çok yöntem var ama bunlardan en pratik olanının anlatımını yapacağız. Bu yöntem sayesinde fazla emek vermeden, çok rahat bir şekilde evinizde domates yetiştirebileceksiniz.

Saksıda domates yetiştirmenin en kolay ve en zahmetsiz yolunu bulacağınız bu yazıda sizler de evinizin balkonunda köy kokulu domatesler yetiştirebilirsiniz. Hatta balkonunuzun bir köşesini küçük bir bostana bile çevirebilirsiniz. Çekirdekten yetiştireceğiniz domatesleri, yetiştiğinde dalından zevkle kopararak tadacaksınız. Domatesin kendine has o muhteşem kokusunu içinize doya doya çekmeniz paha biçilemez zaten… Yeri gelmişken domates yetiştirme dışında kendinize yeni bir hobi arıyorsanız ve el işleriyle uğraşmayı seviyorsanız kapı süsü yapımı yazımıza bakabilir ve kapı süsü yapmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir Ve Neleri Bilmek Gerekir?

Saksıda domates yetiştirme, tarlada veya bostandakine nazaran daha çok güneşe ve gübreye ihtiyaç duyar. Toprağının mineralce zengin bir toprak olması ise son derece önemlidir. Bunun için evde kendiniz yumurta kabukları ve çeşitli sebzelerin ve meyvelerin atıklarından oluşan güzel bir toprak yapısı elde edebilirsiniz. Yeterli vaktiniz ve bilginiz yoksa eğer çiçekçilerden alacağınız hazır topraklarda işinizi fazlasıyla görecektir.

Diğer bilinmesi gereken sulama, gübreleme ve çapalama hakkında detaylı bilgilere konumuzun en aşağısında bulunan “saksıda domates yetiştirmenin incelikleri” başlığı altında yer vereceğiz.

Saksıda Domates Yetiştirme İle İlgili Az Bilinenler:

İyi bir domates yetiştirmek istiyorsanız eğer malzemelerinizin (saksı, toprak, gübre vb.) kaliteli olması lazım. Kullanacağınız saksı ne çok yüksek ne de çok alçak olmalı. Domates saçak köklü olduğundan hem yanlara hemde aşağı doğru kök salar o yüzden hem derin hemde geniş saksılar tercih edilmelidir.

Saksıda en önemlisi de fazla su tahliyesidir. Toprağa vereceğiniz fazla su domatesin köklerini çürütüp solmasına neden olur. Bu nedenle su tahliyesi olan saksıları tercih etmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Eğer saksıda su tahliye delikleri yoksa bir bıçak yardımıyla kendiniz de açabilirsiniz. Ayrıca bu iş için derinlemesine temizlediğiniz büyük yağ, sabun veya çeşitli şişeleri, bidonları keserekte kendinize güzel saksılar yapabilirsiniz.

Saksıda Domates Yetiştirme İçin Gerekli Malzemeler:

 • Saksı (Mümkünse büyük boy)
 • Toprak (Kendiniz bol gübreli olarak hazırlayabilirsiniz veya hazır satın alabilirsiniz)
 • 1 adet taze domates (İri çekirdekli olanlardan)
 • Eldiven (Cildiniz hassas ise gerekli gördüğünüz taktirde kullanabilirsiniz)
 • Mini kürek (Kazma işlemi için farklı aletlerde kullanabilirsiniz)
 • Minik çakıl taşları (Saksının tabanına koymak için (Toprağın daha rahat havalanmasını sağlar))
 • Yeterli miktarda su

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir Adım Adım Anlatım:

 • Sağlıklı, böceklenmeyen ve tamamen olgunlaşacak bir domates yetiştirmek için öncelikle balkonunuzda güneş alan güzel bir köşe seçmelisiniz. Mümkünse güneşi doğrudan alan bir alan seçin. Seçeceğiniz yerin güneşi doğrudan alması domatesin sağlıklı olarak büyümesine yardımcı olacaktır.
 • Ekim işlemine başlamadan önce balkonda bile olsanız çalışacağınız alana mutlaka gazete kağıtları veya kötü, atılacak bir örtü serin. İşlerinizi bitirdikten sonra yerlere dökülen toprağı temizlemekle uğraşmazsınız.
 • Hazır olarak aldığınız veya şişelerden, bidonlardan keserek ayarladığınız ve tahliye deliklerini açtığınız saksının en dibine bir sıra gelecek şekilde çakıl taşlarından yerleştirin. Hemen üzerine de yarıdan biraz fazlasına kadar toprak doldurun.
 • Doldurduğunuz toprağın üzerine resimde gördüğünüz gibi taze domatesten halka halka kesin ve yerleştirin.
saksıda domates yetiştirme
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? Saksıda Domates Yetiştirme İşlemi
 • Domates dilimlerini yerleştirdikten sonra üzerini kapatacak kadar 2-3 santim toprak atın.
saksıda domates
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? Saksıda Domates Yetiştirme İşlemleri
 • En sonunda toprağı yavaşça, dağıtmadan sulayın. Bunun için küçük bahçe sulama bidonlarından kullanabilirsiniz. Toprağa koyduğunuz domates dilimlerindeki çekirdeklerin 10-15 gün sonra çimlendiğini görebilirsiniz. Tabi bu süreç içerisinde toprağı kurutmamaya, sürekli nemli kalacak şekilde sulamaya özen göstermelisiniz.
domates yetiştirme
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? Saksıda Domates Yetiştirmek
 • Domates çekirdekleri yavaş yavaş filizlenmeye başladıktan sonra seyreltme işlemi yapın ve fazla domates fidelerini başka saksılara dikin.
 • Normalde bir saksıya bir domates ideal ama siz büyüklüğüne göre 2 adet domates fidesi ayırıp dikebilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış bir durum.
 • Artık çekirdekten domates fidelerimizi yetiştirdik peki başka neler yapmalıyız? Hemen aşağıdan okumaya devam edebilirsiniz.

Saksıda Domates Yetiştirmenin İncelikleri:

Taze domates çekirdeklerini çimlendirdiniz ve saksıya diktiniz peki bunun bakımı nasıl olmalı? İşte geldik saksıda domates yetiştirmenin püf noktalarına…

Çimlendirdiğiniz domates fideleri yavaş yavaş büyürken toprağa yeterli miktarda gübre atmayı ihmal etmeyin. Suni gübre yerine hayvan gübresi olursa yetişen domatesleriniz çok daha sağlıklı ve güzel görünürler yani tam anlamıyla organik domatesler yetiştirmiş olursunuz.

Saksıda domates yetiştirme işleminde sulama da çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Ne çok sık ne de çok az tam anlamıyla kararında sulama yapmalısınız. Bunun için toprağın dibini yoklayarak ve bir çöp batırarak kontrol etmeniz gerekir. Toprak yüzeyi kuru gibi görünsede 1-2 cm aşağısı ıslaktır bu nedenle kontrolü iyi yapın ve gerçekten susamışsa öyle su verin domates fidelerinize. Aksi taktirde fazla su verirseniz çiçek açtıklarını bile göremeden fideleri soldurursunuz. Aynı şekilde az su verirseniz de olmaz bu seferde gelişmeyi durdururlar. O yüzden sulamaya hassasiyet göstermenizde fayda var.

Cherry domates gibi uzayıp giden, geniş alanları kaplayan bir domates yetiştiriyorsanız eğer mutlaka destek amaçlı sırıklar dikin. Dikeceğiniz sırıklar domatesin dengesini koruyarak devrilmesini engeller ve daha çok verimli olmasını sağlar.

Domates fideleriniz 15-20 cm uzunluğa kadar büyüdüğünde sulama yapacağınız gün yani toprağın kısmen kuru olduğu gün aralıklı olarak diplerini çapalayın. Toprağın hava alması domateslerin verimini artıracaktır.

Domatesler tamamen olgunlaşmadan kesinlikle koparmayın. Yapacağınız yanlış bir işlem domatesin dallarına zarar verebilir ve verimini azaltabilir. Domatesleriniz ne zaman kıpkırmızı, hafif yumuşak görünürlerse o zaman hasat edin ve afiyetle yeyin.

Saksıda domates nasıl yetiştirilir artık tüm ayrıntılarıyla öğrenmiş oldunuz. İster taze domatesten ister normal yolla kurutulmuş tohumdan yazımızdaki pratik bilgileri kullanarak saksıda domates yetiştirmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Organik, GDO’suz ve kendi el emeğiniz olan domatesleri afiyetle yemeniz temennisiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu