Hayata Dair

Şapkalı Mantar Nedir? Yenir Mi?

Şapkalı mantar, bahar aylarında humuslu topraklarda görülen mantardır. Nemli ve loş ortamlarda yetişir ve gerçek kökleri bulunmaz. Tepe kısımları şemsiye şeklindedir ve bir anda büyüyen bir yapısı vardır. Şapkalarının altında üremeleri için gerekli olan spor keseleri mevcuttur. Çürükçül bir beslenme tarzları vardır. Sık ormanlarda, yağmurların arından görülen bir türdür. Beş gün içerisinde gelişim göstermektedir. Eşeyli ve eşeysiz üreme yöntemi ile çoğalmaktadır.

Şapkalı Mantar Yenir Mi?

Şapkalı mantar, zehirli veya zehirsiz olmasına göre yenebilir veya yenmez. Bunun için net bir yorum yapmak mümkün değildir. Çünkü, bu tür bir mantar zehirlenmesi sonucu kişiler ölüme kadar gidebilir. Bireylere tavsiye eden mantar tüketimi, marketlerde satılan yenilebilir olanlarına yöneliktir. Örneğin, bir trekking yürüyüşüne çıktıysanız, ormanın içinde gördüğünüz her mantarı alıp yemeye çalışmanız sizin için zararlı olabilir.

Şapkalı Mantar Kültür Mantarı Mıdır?

Şapkalı mantar kültür mantarı olduğu gibi aynı zamanda her şapkalı olan bu bağlamda ele alınmayabilir. Bu türler toprak üzerinde veyahut ağaç gövdelerine yapışık halde yaşarlar. Aynı zamanda en gelişkin mantar çeşidi olmaları ile bilinirler. Bazılarını gıda olarak tüketebilirken, çoğunun zehirli olması tüketim için uygun olmadığını gösterir. İnsanların özel olarak yetiştirdiği, zehirsiz ve protein açısından yüksek zenginliği bulunan şapkalı türde mantar, kültür mantarı olarak da geçmektedir.

Şapkalı Mantar Nedir?
Şapkalı Mantar Nedir?

Şapkalı Mantarlar Besinlerini Nereden Alır?

Şapkalı mantarlar besinlerini topraktan almaktadır. Şapkaya benzer bir yapısı olduğu gibi doğada bulunan pek çok tipi zehirli sayılmaktadır. Protein ve vitamin yönünden zengindir ve insanlar bunun zehirsiz olanlarını tüketmektedirler. Doğada bulunduğu gibi zehirli olup olmamasının anlaşılması oldukça güç olduğu için, pazarlarda veya marketlerde satıldığı halini almak daha sağlıklı olacaktır. Bunun için, sofranızı kültür mantarı ile zenginleştirmeniz önerilmektedir.

Kültür Mantarı Zehirler Mi?

Kültür mantarı zehirlemez. Fakat, mantarların nerede yetiştiğini bilmeden, çiğ olarak tüketmek hiç sağlıklı değildir. Çünkü, mantarlar yetiştirildikleri ortamda bazı mikroplu mikroorganizmalar ile temas edebilmektedir. Bu sayede enfekte olmuş mantarları çiğ olarak yemek, vücut sağlığı için tehlikeli olabilmektedir. Mide ve bağırsak açısından bazı enfeksiyonlara sebep olabildiği gibi, zehirlenmeye de yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu