Hobi & Eğlence

Scrabble Oyunun Kuralları Nelerdir?

Scrabble Oyunun Kuralları Nelerdir?

Korona virüs sebebiyle artık sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bazı günler bu yasak uygulanmasa bile bizler önlem almak amacıyla dışarı çıkmamaya gayret ediyoruz. Ancak evde geçirdiğimiz süre fazla olunca sıkılmaya başlıyoruz. Evde sıkılanların ailecek oynayabilecek oyunlar arasında Scrabble yer almaktadır. Ev oyunları satan mağazalar üzerinden Scrabble oyununu alarak ailenizle oynayabilir, vakit geçirebilirsiniz. Scrabble oyunu nasıl oynanır diye merak ediyorsanız hemen yazımızı inceleyebilirsiniz.

Scrabble Oyunun Kuralları Nelerdir?

  • Scrabble oyununu oynamak için en az 2, en fazla 4 kişi gerekmektedir. 4 kişilik bir aile Scrabble oyunu ile evde vakit geçirebilir. Ayrıca kelime haznesini de geliştirerek genel kültürüne katkı sağlamış olur.
  • Oyunda harfler dizilerek anlamlı kelimeler oluşturulmaya çalışılır. Bir gazete bulmacasındaki gibi harfler soldan sağa ya da yukarıdan aşağıya doğru dizilmelidir.
  • Scrabble oyununda joker harfler bulunmaktadır. Eğer size joker taş gelirse; bu taşı kelimenizdeki hangi harf yerine kullandığınızı diğer oyun arkadaşlarınıza söylemeniz gerekiyor. Joker taşınızı kullandığınız harfi oyun sonuna kadar değiştirmeniz mümkün değildir.
  • 7 harfle oluşturduğunuz her kelime için ekstra 50 puan kazanmanız mümkün olmaktadır.
  • Eğer oyunda size sıra geldiğinde bir kelime üretemezseniz oyundan diskalifiye olmuyorsunuz. Pas diyerek sıradaki oyuncuya oyunun geçmesini sağlıyorsunuz.
  • Oyun sonuna kadar kazanılan puanlar not edilir. Oyun bittiğinde kazanan kişi elde edilen puanlar toplanarak bulunur. En fazla puanı alan kişi Scrabble oyunun birincisi olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu