Hayata Dair

Senaryo Tipleri

Senaryo yazımı iki ayrı türde mevcuttur ve senarist kendi isteğine göre bu iki türden birinde yazabilmektedir. İster Fransız, ister Amerikan tarzı senaryo yazabilirsiniz. İki senaryo da faydalı etkilere sahip ve açıklayıcı senaryolardır. Farkları sadece biçimsel olarak mevcuttur. İkisinin de kullanılabileceği yapımlar vardır. Bu anlamda iki tür de senaristler tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Senaryo Tipleri
Senaryo Tipleri

Fransız Tipi Senaryo Nedir? Nasıl Yazılır?

Fransız tip, genellikle en çok kullanılan dizilerde uygun olan formattır. Bu formatta sayfa düzeni; sol üstte sahne numarası, yanında sahnenin çekildiği mekan, sağ üstte sahnenin dış mekanda mı iç mekanda mı çekileceği ve gündüz mü gece mi çekileceği yazılmaktadır. Sahne numarası ve sahnenin çekileceği mekanın altına ise sahnede yer alan karakterler yazılmaktadır. Daha sonra sol tarafa alınması gereken aksiyonlar ve bu aksiyonlara karşılık sağ tarafa replikler yazılmaktadır.

Amerikan Tipi Senaryo Nedir? Nasıl Yazılır?

Amerikan tip, daha tiyatral bir havaya sahiptir. Sanatsal filmlerde ve kısa filmlerde tercih edilebilmektedir. Bu formatta sayfa düzeni; sol üst kısımda sahne numarası, sahne numarasının yanında sahnenin iç mekanda mı dış mekanda mı çekileceği yazılır. Daha sonra bunun da yanına çekim mekanı yazılır ve alt tarafa da sahnede yer alan karakterler yazılır. Sonrasında ise alta geçilerek aksiyon olduğu gibi yazılır ve replikler de aksiyon yazıldıktan sonra alta eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu