Hayata Dair

Sevgi Mi Yoksa Güven Mi? Hangisi Daha Önemli?

Aşk konusu en zayıf noktalarımızdan biridir. Zeka olarak ne kadar ileride olsak da hepimiz mutlaka bir gün aşka yenik düşeriz. Peki, acaba sevgi mi yoksa güven mi? Acaba sevgi mi daha üstün güven mi?

Sevmek sevilmek hepimizin bir ihtiyacıdır. Sevmek olmasa insanoğlu neye yarar? Bir robottan farkımız kalır mıydı? Tabi ki hayır. Aslında sevgiden üstün bir duygu daha vardır ki oda güvenmektir.

Güvenin Sevgi Üzerindeki Etkisi

Güven olmazsa sevgide olmaz. Güven duygusu insan hayatında bulunan tüm duyguların üstündedir. Karşıdaki insana güvenemezseniz, iletişim kuramazsanız. İletişim kuramazsanız, anlaşamazsınız. Haliyle insan anlaşamadığı insanı sevemez. Bazen ilk bakışlar vardır o bakış sevilir. Bazen bir gülüş vardır o gülüşe aşık olunur.

Konuşmadan, güvenmeden seversiniz. Ama güvenin kırıldıkça sevgide biter. Gülüşü unutamazsınız belki ama sevemezsiniz de. O bakışlar hayatınızdan hiç silinmez belki ama güven olmazsa aşık da olmayı devam ettiremezsiniz. Bir insan güvenmediği insana hiçbir şeyini açıklayamaz. Güvenemediğiniz insanla aynı yolda yürüyemez. Bunun için insan sevdiği insana güvenir cümlesine katılmak yanlış olur.

Güven sevgiden de aşktan da üstündür. Ama maalesef bazen güvenmeden de sevilir. İşte güvenmeden sevmek ölüm çukurunda yaşamak gibidir. Aldatıcıdır, yalancıdır ve güvensizdir, insanların hayatını zindana döndüren bir eylemdir.

Sevgi Mi Yoksa Güven Mi?
Sevgi Mi Yoksa Güven Mi?

Sevgi ve Güven Biter mi?

Sevgi bitmez;

  • Sevgi ömür boyu devam eden bir eylemdir.
  • Sevgi unutulmaz ama gün geçtikçe azalır.
  • Azalan sevgi yerine koskoca bir hiç bırakır.

Fakat güven;

  • Bir yanlışlıkla biter. Ve bir daha yerini hiçbir şey almaz.
  • Güveni ufacık bir yalan bile bitirebilir.
  • Güvenmek kendini her şeyinle karşı taraftaki insana emanet etmek demektir.
  • Dürüst olmak sevgiden ve aşktan daha üstündür.
  • Dürüst olmadığınız müddetçe sevilme şansınız olmayacaktır.
  • Güvenin bitmesi için ufak bir yalan yeterli olur.

Buradan da anlaşılacağı gibi güven sevgi gibi değildir. Sevgi fedakârlıktır, emektir, bitmeyen bir şeydir. Sevgi kolay kolay yıkılmaz. Ama güvenin yıkılmaması sevgi kadar zor değildir.

Sevgi ve Güven Gösterme Şekilleri

Seviyorum demek karşıdaki insana güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sevgi dille söylenir, yapılan hareketlerle belli ettirilir. Ama güven söylenerek ifade edilmez. Güven gösterilir, hissettirilir. Site sizlere bunun gibi birçok bilgileri hizmetinize sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu