Yemek Tarifleri

Sigara Böreği Nasıl Yapılır? Çıtırında Bir Tarif!

Elif böreği de denen sigara böreği, kahvaltılarda, çay saatlerinde ve öğlen yemeklerinde sofranıza eşlik edebilecek en iyi böreklerden biridir. Sigara böreği adını uzun ve ince şeklinden almaktadır. Çeşitli iç harçlarla hazırlanabilmesine rağmen, genellikle lor peynirli iç harçla hazırlanmaktadır. Peki sigara böreği yapmak için gereken malzemeler nelerdir?

Tarif İçin Gereken Malzemeler

Sigara böreği yapmak için bir sürü malzeme almanıza gerek yoktur. İşte almanız gereken malzemeler;

  • Yufka (taze olması sigara böreğini daha lezzetli yapacaktır.)
  • İç harç için 200 gram lor peynir
  • 1 demet maydanoz (ayıklanmış)
  • Tuz
  • Kızartmak için ise 200 ml. Ayçiçek yağı (1 su bardağı)
    Sigara Böreği Nasıl Yapılır?
    Sigara Böreği Nasıl Yapılır?

Sigara Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?

1) İç harcı hazırlamak için elinizde bulunması gereken maydanozu öncelikle ayıklamanız gerekmektedir. Maydanozu ayıkladıktan sonra maydanozun yapraklarını incecik olacak şekilde kıyın. Kıyılmış maydanozu, 200 gram lor peyniri ve tuzu birleştirin ve çatal yardımıyla ezerek karıştırın.

2) Günlük taze yufkayı tezgahınıza serin ve her yufkayı çeyrek ay şeklini alacak şekilde 4 parçaya kesin.

3) Çeyrek ay şeklini almış yufkaları da aynı şekilde bir 3 parçaya daha kesin. Böylece, sigara böreği için almış olduğunuz 2 yufkadan toplamda 24 adet parça elde etmiş olacaksınız.

4) Üçgen halindeki 24 parçadan birini tezgahınızın üstüne alın. Yufkanın geniş olan kısmına hazırlamış olduğunuz iç harcı koyun. Bir tatlı kaşığı kadar koymanız yeterli olsa da kendi isteğinize göre daha dolu veya daha boş yapabilirsiniz. İç harcı yerleştirdikten sonra sağ ve sol kenarlardan olmak üzere içe doğru 1-2 santim katlayın.

5) Sağ ve sol köşelerden içe doğru katladıktan sonra yufkayı rulo şeklinde sarın. Bu sarma işlemini yaparken yufkanın gevşek kalmamasına özen göstermelisiniz. Yufkanın uç kısmı hafifçe açık kalana kadar rulo şeklinde sarmaya devam edin.

6) Yufkanın açıkta kalan uç kısmını hafifçe suya batırın. Bunu yapmanız yufkanın yağda pişerken açılmamasını sağlayacaktır. Geriye kalan 23 yufka parçası için de aynı sarma işlemini gerçekleştirin.

7) 200 ml. Ayçiçek yağını bir tavada veya bir kızartma tenceresinde iyice ısıtın. Her seferinde 5-7 börek olmak üzere tüm sigara böreklerini bu yağın içerisinde kızartın. Kızartırken hafifçe yuvarlayarak kontrol edin. 5-6 dakika içinde sigara böreğinin her iki yönü de pişecektir.

8) Kızaran sigara böreklerini maşa yardımıyla alın. Tabağa koymadan önce yağını hafifçe silkin ve tabaklara servis edin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu