Hayata Dair

Sık Değiştirmeniz Gereken Ev Eşyaları Nelerdir?

Bazı ev eşyaları hijyen, kullanım kolaylığı ve estetik görünüm yüzünden sık sık değiştirilmelidir. Aksi halde kişiye olumsuz etkileri dahi olabilir. Peki, sık değiştirmeniz gereken ev eşyaları nelerdir?

Kesme Tahtaları

Kesme tahtaları mutfakta en çok kullanılan eşyalardan biridir. Yemek yaparken kullanılan tahtalar sık sık suyun içinde ya da ıslak sebze-meyvelerin altında kaldıkları için belli bir zaman sonra kararır, kabarır ve bakteri üretmeye başlarlar. Bu yüzden belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Diş Fırçaları

Hijyen için diş fırçaları belirli aralıklarla değiştirmek şarttır. Ağız ve diş bakımı için kullanılan diş fırçaları su ve diş macunu ile sürekli temas halinde oldukları için bakteri ve mikrop üretebilirler. Üstelik belli bir zaman sonra deforme olmaya başlarlar. Görünüm itibariyle dağılmış diş fırçaları sağlık ve kullanım açısından da olumsuz etkiler ortaya koyar. Bu yüzden 4 ayda bir diş fırçalarını değiştirmeniz gerekir.

Sık Değiştirmeniz Gereken Ev Eşyaları Nelerdir?
Sık Değiştirmeniz Gereken Ev Eşyaları Nelerdir?

Banyo Kilimi

Banyo kilimi de sürekli ıslandığı için belli bir zaman sonra alt kısmı çürür, küflenir ve koku yapmaya başlar. Kişisel temizliğin yapıldığı alan olan banyoda tüm eşyaların hijyenik olması gerekir. Kumaş ya da plastik tabanlı tüm kilimler zamanla değiştirilmelidir.

Bulaşık Süngeri

Yine sürekli su altında olan bulaşık süngeri de sık sık değiştirilmelidir. Islaklık dışında sürekli yağ ve zorlu lekeler ile temas halinde olduğu için de yine değiştirilmesi gerekir. Aksi halde kirli bir sünger ile temizlik yapmak mümkün değildir. Değiştirilmesi gereken sünger zaten kendini belli eder. İncelir, iş göremez hale gelir.

Nevresim Takımı-Yastık Kılıfı

Sürekli temas halinde olduğumuz nevresim takımları ve yastık kılıfları da sürekli değiştirilmelidir. Yoksa sağlığınızı olumsuz etkiler, kötü koku uykunuzu bile verimsiz hale getirir.

Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler;

  • Yeni nevresim takımı almasanız bile sık sık yıkamalı ve yeni çarşaf, yorgan kılıfı geçirmelisiniz.
  • Yastıklar saçlar ile temas halinde olduğu için çok çabuk kirlenir, bu yüzden haftada 1 değiştirilmelidir.
  • Değiştirmeden önce havalandırmanız da gerekir.
  • Temizliğiniz ve sağlığınız için tüm bu ev eşyalarını sık sık değiştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu