Hobi & Eğlence

Sinema Severlerin Okuması Gereken Kitaplar

Kariyerini sinema sektöründe oluşturmak ve geliştirmek isteyen senarist ve yönetmen adaylarının okuması gereken birçok kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar gerek okullarda, gerek kurslarda öğrencilere önerilmekte ve okumaları istenmektedir. İşte sinemada ufkunuzu açacak ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak o kitaplar:

Sinema Severlerin Okuması Gereken Kitaplar

Dünya Sinema Tarihi

Tüm sinema bölümü öğrencilerinin okuması gereken Dünya Sinema Tarihi, Oxford’un hazırladığı bir kitaptır. Geçmişten günümüze sinemanın gelişimi ve ülkelere göre ilerleyişini anlatmaktadır.

Türk Sinema Tarihi

Sinemanın Türkiye’ye nasıl girdiği, ilk Türk sinemacılar, sinemanın Türkiye’de nasıl şekillendiği ve günümüze gelene kadarki süreçte olanların anlatıldığı kalın bir kitaptır. Sinemanın ülkemizdeki gelişimini öğrenmek isteyen herkes tarafından okunmalıdır.

Film Dilinin Grameri 1 / 2 / 3

Bu kitap bir seridir ve üç adet bulunmaktadır. Teknik açıdan sinemanın her yönünü anlatan ve farklı kulvarlarda video çekim tekniklerini, kurallarını öğreten kitaplardır.

Sinema Kuramları 1 / 2

İki adet birbirinin devamı olan bu kitaplar geçmişten bugüne sinemada yer edinmiş akımları ve kuramları, yönetmenleri ile beraber öğretmektedirler.

Senaryo Yazımı

Senaryo ile ilgilenen ve bu alanda bir yerlere gelerek başarı edinmek isteyen her genç sinemacının başucu kitabı olmaya aday bir kitaptır. Senaryoyu en ince tekniklerine kadar öğretmektedir.

Sinema Dersleri

Gerçek bir sinemacının ve iyi bir yönetmenin mutlaka okumuş olması gereken bu kitap, oldukça eski ve öğretici bir kitaptır. Tüm sinema öğrencilerinin ve bu sektörde ilerlemek isteyenlerin edinmesi gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu