Güzellik ve Bakım

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? En Etkili 4 Doğal Yöntem

sivilce izleri nasıl geçer
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer? Neden olur? Olmaması için neler yapılabilir? Etkisi kanıtlanmış tariflerle sivilce izleri için doğal maskeler makalemizde…

Sivilce izleri birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Özellikle de estetik takıntısı olan bayanların kendilerine sorun yaptığı bu konuyu birkaç yolla, kökünden çözmek mümkün. Üstelik tamamen doğal yollarla.

İçerisinde cildinize zarar verebilecek binbir çeşit kimyasal maddenin olduğu kremleri veya kozmetik ürünlerini kullanmak yerine bu doğal tarifleri deneyebilirsiniz. Hem doğal hem de etkili olduğunu iki – üç haftalık düzenli kullanımdan sonra farkedeceksiniz.

Sivilce İzleri Neden Olur?

Vücudunuzda çıkan sivilceleri patlatmak ve kabuk tuttuğunda kaldırmak sivilce izlerine neden olur. Genelde ergenlik çağındaki kişilerde sivilce izleri çok görülürken ergenlik çağı haricindeki insanlarda da zaman zaman sivilceler çıkabilir. Bu sivilcelerle oynamak, patlatmak ve sivilcenin yeri kabuk bağladığında kaldırmak sivilce izlerine neden olur.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Şimdi sizlere dört farklı yöntem vereceğiz evinizdeki malzemeler hangisi için uygunsa onu deneyebilirsiniz.

1) Elma Sirkesinin Asidinden Ve İyileştirici Özelliğinden Faydalanın…

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı su, bir parça pamuk

Uygulanışı: Sirke ile suyu karıştırın ve pamuğu bu karışıma batırıp sivilce izlerinin üzerinde gezdirin. İzlerin her yerine temas ettiğinden emin olun. Uygulamadan yarım saat sonra cildinizi ılık su ve sabunla yıkayın. Üzerine nemlendirici krem takviyesi de yapabilirsiniz izlerin daha hızlı iyleşmesine yardımcı olacaktır.

Burda dikkat edilecek tek husus: Elma sirkesinin hakiki ev yapımı olması lazım. Marketlerde satılanlar cildinizi tahriş etmekten başka bir işe yaramaz. Ancak doğal sirke ile sivilce izlerinden kurtulmanız mümkündür.

2) Limonun Mucizevi Etkisini Keşfedin!

Malzemeler: Yarım limon suyu, bir tutam pamuk

Uygulanışı: Limon suyuna pamuğu batırıp sivilce izlerinin olduğu bölgelere sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra cildinizi boş su ile durulayın ve nemlendirici bir krem ile cildinizi yumuşatın. Limondaki asit sivilce izlerini geçirmekten ziyade izlerin iç kısmında meydana gelen güneş lekelerinin renginide açacaktır.

Bu uygulama kuru ciltler için değildir sadece yağlı ciltlere sahip olanlar yapabilirler aksi taktirde limonun asidi cildi tahriş ederek kızarıklıklara neden olabilir.

3) Karbonatın Beyazlatıcı Özelliğini Kullanın…

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı su, biraz pamuk veya peçete

Uygulanışı: Karbonat ile suyu güzelce karıştırın. Hemen ardından hazırladığınız karışımı sivilce izlerinize sürün. 10 dakika bekleyin ve durulama işlemine geçin.

Dikkat edeceğiniz nokta: Karbonat sivilceleri artırdığından sivilce olan bölgelere temas ettirilmemeli, sadece silvilce izi olan kısımlara sürülmeli.

4) Aloe Veranın Yenileyici Özelliğini Farkedin!

Malzemeler: 1 yemek kaşığı aloe vera bitkisinin jeli, biraz pamuk

Uygulanışı: Pamuğu aloe vera jeline batırıp izlerin üzerine sürün. 1 saat bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın. Aloe vera cildinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sivilce İzleri İçin Kullanılan Kremler:

“Ben doğal yolları değil de kremi tercih etmek istiyorum” diyorsanız sizler için en çok tavsiye edilen, sivilce izlerini yok etmede kullanılan kremlerin isimlerini de derledik. Yalnız bilmekte fayda var kremler herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

– Avene Cleanance Gel
– REN Glycol Lactic Radiance Renewal Mask
– Fucidin

Aralarında en etkili olanı REN’dir her cilt tipi için gönül rahatlığıyla kullananılabilir.

Sivilce İzlerinin Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

Yüzünüzde veya vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkan sivilcelerle oynamayın, sıkmayın ve patlatmayın. Bırakın sivilceniz tam zamanında olsun ve kendi kendine patlasın. Sivilce olgunlaştığında beyaz ile krem rengi arası bir renk alacaktır böyle olduğunda bir ıslak mendil yardımıyla veya pamuğun üzerine dökeceğiniz biraz kolonyağı ile sivilcenin üzerini temizleyin. O bölgenin hem rahatladığını hem de iz kalmadan iyileştiğini göreceksiniz. İçiniz rahat etmiyorsa eğer en uçtaki beyaz kısmını hafif bastıtarak silebilirsiniz ama fazla oynamadan. Yoksa cildinize zarar verirsiniz ve sivilce izlerine zemin hazırlarsınız.

Bir diğer hususta sivilceler iyileşme evresindeyken sürekli olarak kabuk tutan kısmı kaldırmaktır. Böyle yaparsanız bariz belli bir şekilde iz kalacağından emin olabilirsiniz. O yüzden olabildiğince sivilcelerle oynamamaya çalışın ve sivilceli bölgeleri sık sık sabunlayarak veya ıslak mendille silerek dezenfekte edin. Ayrıca vücudunuzda sivilcelerin çıkmaması için yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Beslenmeniz bu konu için oldukça önemlidir. Mesela çekirdek, yer fıstığı, çikolata vb. yağlı gıdalardan uzak durun.

Sivilce İzleri İçin Maskelerin Uygulama Süresi:

Her işin başı sabırdır, sabırla maske tariflerini uygulamaya devam edin. İster doğal yollarla ister kremler ile hangisi olursa olsun düzenli uygulama gerektirdiğinden tedaviyi yarıda bırakırsanız izler tam olarak iyileşmez. Maskeleri yaklaşık 1 ay kadar haftada 2-3 kez olacak şekilde tekrarlayın zaten etkisini gördükten sonra istekle uygulamaya devam edeceksiniz. Sivilce izleri nasıl geçer adlı makalemizin sonuna geldik, bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu