Sağlıklı Yaşam

Sonbahar Depresyonunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Mevsimsel değişikliklerde meydana gelen şeylerden biri, bir kişinin ruh hali ve enerji seviyesindeki bir değişikliktir. Sonbahar ve kış mevsimlerinde, birçok insanın ruh hali ani bir şekilde düşer ve hatta bazıları sonbahar hüznü veya depresyonu yaşar. Sonbahar depresyonunu önlemenin yolları nelerdir? Egzersiz ve düzenli fiziksel aktivite, sabahları yürümek, günde en az bir saat doğrudan güneş ışığına maruz kalmak ve vitamin ve mineral içeren uygun bir diyet sonbaharda depresyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Sonbahar Depresyonunun Belirtileri

Mevsimsel depresyon belirtilerini mevsimsel olmayan depresyonla karşılaştırırsanız, hemen hemen aynı belirtilere sahip olduklarını göreceksiniz.

Kış aylarında depresyon yaşayan kişilerde genellikle aşağıdaki belirtiler görülür:

  • Azalan vücut enerjisi
  • Çok fazla uyumak
  • Aşırı yeme
  • Kilo almak
  • Karbonhidratlar (makarna, mısır, alkolsüz içecekler vb.) İçin yoğun istek
  • Topluluktan çekilme

Mevsimsel depresyonunuz olduğuna inanıyorsanız, fizyolojik bir değerlendirme yapmanız gerekecektir. Doktorunuz düşünceleriniz, belirtileriniz ve davranışlarınız hakkında sorular soracak ve sizden bir anketi yanıtlamanızı isteyebilir. Bu cevaplar, depresyonun şiddetini ve iyileşmenin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olabilir. Düşme depresyonunu veya mevsimsel depresyonu yönetmede bir dizi tedavi etkili olabilir. Bu ilaç, ışık terapisi, psikoterapi veya doğal tedavileri içerebilir.

Sonbahar Depresyonunu Önlemenin Yolları Nelerdir?
Sonbahar Depresyonunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Mevsimsel Depresyonun Nedenleri

Mevsimsel depresyonun nedenleri neredeyse bilinmemektedir.

Ancak bu alanda hastalığa biyolojik ipuçları sağlayan araştırmalar yapılmıştı:

  • Mevsimsel depresyonu olan kişiler vücuttaki serotonini düzenlemekte zorluk çekebilir. Serotonin, bir kişinin ruh halini düzenlemede yer alan en önemli nörotransmiterlerden biridir. Bir çalışma, mevsimsel depresyonu olan kişilerin kış aylarında yaz aylarına göre yüzde 5 daha fazla serotonin taşıyıcı proteine ​​sahip olduğunu buldu. Artan serotonin taşıyıcı protein, sinapslarda serotonini azaltır ve depresyona yol açar.
  • Mevsimsel depresyonu olan kişiler çok fazla melatonin salgılayabilir. Melatonin uykuyu düzenler ve karanlıkta üretimini arttırır. Kışın geceleri daha uzun olduğu için vücutta daha fazla melatonin üretilir, bu da uyuşukluğa ve uyuşukluğa yol açar. Bu nedenle mevsimsel depresyonu olan insanlar genellikle uykulu ve donuktur.

Sonbahar Depresyon Kaygısını Önlemenin En İyi Yolları

Kendinizi iyi hissetmediğinizde zor ama önemlidir. Mevsimler değişir. Duygular gelir ve gider Herkes bilir ki hiçbir şey sonsuza kadar kalmaz, ne hoş (o uyuyor!) Ne tatsız (o asla ağlamaz!) Bu, bu geçişin kolay olacağı anlamına gelmez, ama sonsuza kadar sürmeyecektir. Kış gelip geçerken sonbahar gelir ve gider; Sonra ilkbahar ve sonra yaz ve sonra tekrar sonbahar gelir ve aynı şey tekrar olur, ama bu sefer daha anlayış, hoşgörü ve pratik ve daha iyi bir ruh hali ile olabilir. Eğer bu sezon da siz de bu sorunu yaşıyorsanız, aşağıda detaylı olarak size yardımcı olacak ipuçları sunduk.

D Vitamini Alımı

Sonbaharda evden dışarı çıkmak, cildinizi yaz güneşinin son ışınlarına maruz bırakır. Çok sayıda çalışma, yılın bu zamanında D vitamini eksikliği ile ruh hali değişimleri arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ve D vitamininin bağışıklık sisteminizin işleyişinde hayati bir rol oynadığını göstermiştir. Bu nedenle, D vitamini eksikliğiniz varsa, bu vitamini takviyesi almak için bir doktora danışmanız daha iyidir.

Omega-3 Tüketimi

Omega-3 yağ asitlerinin önemli anti-enflamatuar etkileri vardır ve yakın zamanda yapılan 26 çalışmanın kapsamlı bir incelemesi, haftada en fazla balık yemenin depresyon riskini% 17 azalttığını gösteriyor. Bu nedenle, alabalık, somon ve uskumru gibi çeşitli yağlı balıklar kullanmak, sonbaharda ruh halindeki dalgalanmaları gerçekten azaltabilir.

Sıcak Ve Nemli Yiyecekler

Hava sıcaklığındaki değişiklikler ve vücudumuzdaki enerji seviyelerindeki değişikliklerle birlikte, beslenme alışkanlıklarının da değişmesi gerekir. Yazın hafif ve soğuk salatalar yemek gerçekten iyi bir seçim olsa da, sonbaharda sıcak, nemli ve besleyici yiyecekler yemeliyiz. Bu nedenle, öğünlere et veya diğer iyi protein kaynaklarını eklemek, depresyon veya sonbahar üzüntüsü ile baş etmenin iyi bir yolu olabilir.

Gastrointestinal Bakım

Bildiğiniz gibi, ruh hali değişimleri sindirim sisteminizi, özellikle bağırsaklarınızı etkileyebilir. Son araştırmalar, bağırsak bakterilerinin ruh halini de etkileyebileceğini göstermiştir. Ek olarak, insan bağışıklık sisteminin % 70’i bağırsaklarda bulunur ve aslında bağırsaklar, virüslere, bakterilere ve diğer patojenlere karşı ilk savunma hattı görevi görür. Bağırsak için yararlı bakteriler içeren Probiyotik ürünleri veya takviyeleri doktor gözetiminde almak, hem ruh halini güçlendiren hem de bağışıklık sistemi ve mide-bağırsak sisteminin işlevini iyileştiren iyi bir stratejidir.

Değişimi değiştiremezsiniz, ancak bu değişim sırasında kendinize iyi bakabilirsiniz. Eşinizden, ailenizden veya arkadaşlarınızdan daha fazla yardım veya desteğe ihtiyacınız var. Daha fazla egzersize veya dinlenmeye ihtiyacınız olabilir. Belki işinizi azaltmanız gerekir. Şimdi ihtiyacınız olan şey önümüzdeki üç ayınızdan farklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu