Hayata Dair

Sosyopat ve Psikopat Farkı Nedir?

Sosyopat ve psikopat farkı, ilkinin travmatik bir çocukluk yaşantısından gelmesi ikincisinin ise, kalıtımsal bir kişilik bozukluğu olmasıdır. Sosyopat özellikler gösteren bireyler, dürtüsel davranışlar gösterirler ve norm dışı davranışlarda bulunurlar. Ancak, bir anti sosyal özellik gösteren bir psikopat kendisini uzun süre gizleyebilir ve normalmiş gibi davranabilir. En belirgin özellik, ilkinin insanlar tarafından hemen anlaşılması olurken diğerinin uzunca bir süre fark edilmeden kendisini saklayabilmesidir. İlki, empati kurmaktan yoksundur ve bolca yalan söyleme davranışı gösterirken ikincisi karşı tarafı manipüle eder ve onu anlıyormuş gibi bir hale bürünür. Her iki durum da psikolojik bir bozukluk olarak tehlikelidir ve tedavi sürecine başlanmazsa zarar verici olabilir.

Sosyopat Nedir?

Sosyopat, norm dışı davranan ve toplumda anormal olarak addedilen kişilere denir. Bu bireyler, suça yatkın oldukları gibi cezasını da anlamakta zorluk çekerler. Hukuka ve kanuna aykırı davranan, kendisini dünyanın merkezine alan ve kendi kurallarını inşa eden kişiler bu tipolojiye sahiptir. Çocukluk döneminde ilgisizlik, sevgisizlik ve şiddete maruz kalma ihtimali yüksek bireylerdir ve travmatize olmuşlardır. Bunun acısını, hem kendilerinden hem çevrelerinden hem de sosyal yaşamdan çıkarmakta ustadırlar. Empati kurmaktan yoksun ve yalan söyleyen bir mizaçları vardır. Arkadaşlık ilişkileri zayıftır ve iletişim kurmada yetersizdirler. Psikolojik bir bozukluk olduğu için psikiyatr tedavisi gerekmektedir. Gerekirse cinayet işleyebilecek potansiyelleri olduğu için dikkat edilmelidir.

Psikopat Nedir?

Psikopat, otoriteye karşı nefret duygusu barındıran egoist ve benmerkezci manipülatif kişileri ifade eder. Bu bireyler, çevrelerindeki insanların algılarını yönetmeye ve onları kontrol etmeye karşı aşırı bir çaba sarf ederler. Çevrelerinde bazen sempatik bile bulunan bu bireyler, tehlikeli yönlerini gizlemekte ustadırlar. Aynı zamanda, narsistik özellikler barındırdıkları için kendilerine her şeyi hak görebilirler. İstediklerini almak için türlü yollar deneyerek, başlıca tiyatral oyunlara başvururlar. Karşılarındaki kişiyi değersizleştirip, özsaygısını yerle bir ederek kendilerine bağımlı hale getirirler. Kendilerinin her zaman en iyisi ve en mükemmeli olduğunu düşündükleri için birisi onları suçladığında, kendilerinde bir yanlışlık olduğunu düşünmezler. Aslında oldukça özgüvensizlerdir ancak bunu kamufle ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu