Hayata Dair

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır? 2 Etkili Yöntem

Soyulmuş sarımsak nasıl saklanır? Sorusu, sarımsakların bozulmaması ve doğru bir şekilde muhafaza edilmesi için ayrıntıları ile birlikte cevaplanmıştır. Vücuda kalkan görevi gören ve hastalıklara karşı koruyan sarımsak iyi saklandığında ilk günkü etkiyi verebiliyor. Peki, sarımsak saklama, doğru bir şekilde nasıl yapılır? Tüm detaylar yazımızda.

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Soyulmuş sarımsak saklama, için bir takım basit yöntemler bulunur. Soyulmuş ya da soyulmamış olsun hiç fark etmez bu teknikler sayesinde sarımsaklar kolaylıkla uzun sürelerce saklanabilir. Özellikle yemek yaparken sürekli olarak sarımsak soymaktan hoşlanmıyorsanız bu yöntemler sayesinde rahatlıkla yemeklere sarımsak konulabilir.

1.Yöntem: Derin dondurucuda saklama işlemi.

Bu yöntem sayesinde oldukça rahat bir şekilde uzun bir süre boyunca sarımsakları saklayabilirsiniz. Bu yöntem için ayrıntılı açıklamamızı aşağıda bir alt başlıkta daha ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Bu tekniği merak ediyorsanız sarımsak dondurucuya konur mu? Başlığını inceleyin.

2.Yöntem: Rendeleyip ezerek uzun süre saklama işlemi.

Sarımsakları rende şeklinde salata ya da yoğurtlarda istediğiniz gibi kullanmak isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için;

  • Sarımsakları güzel bir şekilde soyun.
  • Dilerseniz ince ince kesin, dilerseniz de havanda sarımsakları dövün.
  • Şimdi de hava almasını engelleyecek şekilde sarımsakları cam kavanozlara koyun.
  • Üzerine bolca zeytinyağı ekleyin. Üzerini sıkıca kapatın. Buzluğa koymanıza gerek kalmayacaktır. Oda sıcaklığında da saklanabilir.

Sarımsaklar Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Yukarıda ki bilgilere ek olarak zamanda sarımsak saklama için uzun süre saklamayı istiyorsanız soymadan sarımsak saklama işlemini de gerçekleştirilir. Sarımsakları sap kısmından örmeye başlayarak nemden uzakra, serin bir ortamda rahatlıkla saklanabilir.

Sarımsak Dondurucuya Konur Mu?

Sarımsak istendiği takdirde kesinlikle dondurucuya konulabilir. Bunun için yapılması gereken birkaç adım vardır. Öncelikle yapmanız gereken 4 adet baş sarımsağı teker teker dişlerine ayırmaktır. Daha sonra sarımsağı dondurucuya koyabilmek için;

  • Öncelikle sarımsakların çok daha iyi soğuyabilmesi adına bir kaba soğuk suyu koyun.
  • Diş diş ayırdığınız sarımsağı kadın içine koyun ve 20 dakika kadar sarımsağı bekletin.
  • Soyulmuş sarımsak saklamak için bu yöntemi kullanabileceğinizi unutmayın. Şimdi de kabukları bir bucak yardımı ile soyun.
  • Şimdi kağıt bir havlu alın ve sarımsakları kuru bir hale getirin.
  • Buzdolabı poşeti alın ve içine koyun. Poşetin ağzını da sıkıca kapatın.
  • Şimdi sarımsakları en az 2 buzdolabı poşetine daha koyun. Böylece dondurucu içerisinde hiçbir şekilde koku olmayacaktır.

Sarımsak Nerede Saklanır?

Sarımsak saklama işlemi için en etkili yerin buzdolaplarının dondurucu kısmı olduğunu bilmek gerekir. Özellikle ev hanımları buzdolaplarında yukarıda anlattığımız teknik sayesinde rahatlıkla sarımsakları saklayabilirler. Eğer herhangi bir dondurucu varsa orada da rahatlıkla saklanabilir. Soymadan saklamak istiyorsanız da örerek bir odada saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu