Hayata Dair

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır? Hangi El Ne Anlama Gelir?

Söz yüzüğü hangi ele takılır? Yüzük bir ilişkiyi simgeleyen en önemli konuların başında geliyor. Hayatta ilk kez yaşandığında heyecan yaratan bu durum aslında insanın acemilik çektiği birçok konuyu da beraberinde getiriyor. Örneğin ilk olarak söz yüzüğünün hangi ele takılacağı ile başlayan bir süreç birbirini takip ediyor. Bizim konumuz burada evlilik, söz ve nişan olmadığı için onlara değinmek istemiyorum. Doğrudan odaklanmak istediğim konu söz yüzüğünün hangi ele takıldığıdır. Çünkü bir yüzük hangi ele takılıyorsa anlamı da buna göre değişir.

Yüzük takmak mecburi bir şey değil, fakat sözlü, nişanlı ya da evli olan birisinin takması halinde simgesel bir değeri olur. Bunun için insanların birbiriyle karşılaştığında ilk dikkat ettiği şey yüzüğünün olup olmadığı, varsa eğer hangi elinde olduğudur. Bu sayede o kişinin evli ya da sözlü olup olmadığını öğrenilmiş olur.

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?
Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Günümüzde bayanlar evlilik yüzüklerini genelde tek taşlarıyla birleştirerek takarlar, fakat bazı bayanlar vardır ki onlar için önemli olan estetik olması olduğu için yüzüğün hangi elde olduğunun önemi yoktur. Erkekler ise yüzük konusunda biraz daha seçicidirler. Alyans, erkeğin takmakla yükümlü olduğu bir yüzük gibi olurken genelde takılmaktan hoşlanılmaz, ama alyansın dışında yüzük takan erkeklerde vardır.

Genelde yüzük evresine gelindiğinde parmaklarda farklı yüzükler varsa çıkarılarak tek bir alyansa odaklanma sağlanır. Yüzüklerle ilgili genel bir açıklama yaptıktan sonra konumuza tekrar dönecek olursak söz yüzüğü, nişan yüzüğü, evlilik yüzüğü hangi ele takılır?

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Yüzüklerin manaları evli çiftler tarafından bilinir. Buna göre söz yüzüğü sağ el parmağına takılır. Ancak daha sonra evlilik evresinde yüzük sol el parmağına geçer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu