Hayata Dair

Squat Hareketi Ne İşe Yarar? Faydaları Neler?

Squat hareketi, özellikle kadınlar için gerekli olduğu düşünülse de aslında erkekler için de oldukça faydalı bir harekettir. Bunu açmamız gerekirse özellikle kalça ve bacak bölgelerinde fit bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Yapılan bu hareket aynı zamanda bacak kaslarının gelişimini sağlamaktadır. Tabi ağırlıklı yapıldığında vücudun belli başlı kısımlarının da çalışmasını sağlamaktadır.

Squat, aynı zamanda dik duruş ve kendinden emin bir vücut görüntüsü için olmazsa olmazdır. Genel itibarı ile bacak ve kalça bölgesini etkiliyor gibi görünse de aslında menevi anlamda bile size bir özgüven sağlamaktadır.

Squat Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Squat yapmanın faydaları oldukça fazladır. Genel olarak baktığımızda spor yapıyor olmak ve sporla birlikte bu hareketi düzenli yapıyor olmak vücuda oldukça fazla etki sağlamaktadır. Bu etkilerin bir kaçını sıralamak gerekirse;

  • Özellikle kalça bölgesinin fit bir görüntüde olmasını sağlar ve kalçayı en etkili çalıştıran hareketlerin başında gelmektedir.
  • Aynı zamanda bacak kaslarını da sıkılaştırdığı bilinmektedir.
  • Hareket kabiliyetinizin artmasında yardımcı olmaktadır. Eklemlerin ve ayak bileklerin dayanaklığını arttırmaktadır.
  • Dik bir duruş sağlamak için bire birdir.
  • Basenlerin toparlanmasında size yardımcıdır.
  • Kilo vermede size yardımcı olur. Daha rahat kilo verirken vücudunuzun görünümünü fitleştirir.
  • Büyüme hormonunu çalıştırır ve yağ yakımında size yardımcıdır.
  • Selülitlerin oluşmasını engelleyerek daha pürüzsüz basenler sağlamaktadır.

Squat yapmanın yararları bunlarla sınırlı değildir. Oldukça etkili olan bu hareketin sürekli ve düzenli yapıldığında sağlık ve görünüş olarak oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Spor hocaları tarafından düzenli olarak yapılması gerektiği belirtilmiştir. Vücudunuzda olumlu değişimlerin oluşması için oldukça etkin bir harekettir.

Squat Hareketi Kaç Kere Yapılmalı?

Squat hareketi ilk başlarda öncelikli olarak kesinlikle ağırlık kullanılmadan yapılmalıdır. Setler genellikle 10 ile 12 arasında olmalıdır. Bunu vücudunuzun durumuna göre ister 3 isterseniz de 5 set şeklinde yapabilirsiniz. Başlangıç olarak 5 set üzerinden 10 tekrar yaptığınızı düşündüğümüzde 50 ideal bir rakamdır.

Tabii ilerledikçe ve işin içine ağırlık girdikçe yine vücudunuzun el verdiği ölçüde setleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Fakat günlük 100 adete ulaştığınızda gerçekten çok iyi bir derece ulaşmış olunacağı bilinmelidir.

Squatın kalça büyütüp küçülttüğü halk arasında tartışılmaktadır. Squat kalça büyütür mü? Sorusunu yanıtladığımız yayınımıza göz atmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu