Sağlıklı Yaşam

Squat Nedir, Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olabilmek için mutlaka günlük düzenli olarak spor yapmak gerekir. Spor her yaşta önemlidir ancak her yaşta yapılacak spor ve hareketlerde birbirinden farklıdır. Bunun için yaşınıza uygun bir spor tercih ettiğinizde daha sağlıklı ve dinç kalabilirsiniz.

Spor konusunda yapabileceğiniz çok sayıda hareket vardır ve bunlar içerisinden seçimi amacınıza göre yapmanız da mantıklı olacaktır.

Biz bu yazımızda doğru egzersiz yapmayı hedefleyenler için Squat nedir ve nasıl yapılır? bu konu üzerinde duralım istedik. Çünkü egzersizleri bilinçli ve doğru yaparsanız ancak bu sayede verim alabilirsiniz. Kas gruplarınızı harekete geçirmek, kan dolaşımınızı hızlandırmak ve kalori yakmak için squat en doğru tercih olacaktır.

Squat nedir?

Squat, üst bacak, kalça ve karın bölgesindeki kasların çalışmasını sağlayan harekettir. Bu bölgedeki yağlarından kurtulmak isteyenler squat hareketlerini yaptıklarında zararlı alışkanlıklarından da kurtularak sağlıklı kalacaklardır. Örneğin squat yapmak için kendinize bir zaman belirleyebilir ve bunu da canınız atıştırmalık istediğinde 10 dakika zamanınızı buna ayırabilirsiniz.

En Doğru Squat Hareketi Nasıl Yapılır?

Squat hareketi ayakta başlar ve ayaklarınızı omuz hizasında olacak şekilde açarsınız. Ellerinizi birleştirirken aynı zamanda sandalyeye oturur pozisyona doğru gelirsiniz.

Aşağıdaki görselde hareketin nasıl olduğu gösterilmiştir.

Squat Nedir, Nasıl Yapılır
Squat Nedir, Nasıl Yapılır

Oturuş esnasında başınız mutlaka dik ve ileriye bakıyor olması gerekir. Göğsunuzu dik tutun ve ayaktayken nefes alıp otururken verin ya da bunun tam tersi olacak şekilde planlayabilirsiniz.

Squat Nedir, Nasıl Yapılır
Squat Nedir, Nasıl Yapılır

Belinizi bu süreçte dik tutmanız gerekecek ve doğal olarak da bu işin en zorlayan bölumudur. Burakın baldırlarınız karın ve kalça bölgelerinizde yanmalar olsun. Bu hareketin ilk zamanlarında olası bir durumdur ve kaslarınız harekete geçiyor demektir. Ayak tabanlarınızın yere her zaman düz basmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kısacası squat bu şekilde yapılabilen ve 10 dakikanızı ayırabileceğiniz bir spordur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu