Sağlıklı Yaşam

Susam Kilo Aldırır Mı? Yoksa Verdirir Mi?

Susam kilo aldırır mı? Sorusu, susamlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi durumunda merak edilebilir. Her yağlı ürün gibi susamda da kilo alma riski vardır. Dilerseniz, susam ve kilo ilişkisine yakından göz atalım;

Susam Kilo Aldırır Mı?

Susam özelikle simit üzerinde olduğunda oldukça leziz ve harika bir tat veren bir tamamlayıcıdır. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko gibi elementler bulunur. Hamur işi, börek gibi tadına doyum olmayan yiyeceklerin de üzerinde kullanılır. Fakat en büyük sıkıntı susamın içinde bulunan yağ oranıdır. Bu yağ oranı fazlalığı kilo alınmasına yol açar.

Özellikle hamur işi ile birlikte alındığında kilo alma olasılığı iyice artmaktadır. Diyetisyenler tarafından hamur işi yerine kepekli ekmek yenilmesini ve ekmeğin içerisinde susam oranının az olmasını önermektedir. Günlük yüksek miktarda susam alımı ve bununla birlikte dengesiz beslenme kilo alımının gerçekleşmesini sağlar.

Kavrulmuş Susam Kilo Aldırır Mı?

Besin değeri ve kalori oranı olarak oldukça yüksek olduğundan kavrulmuş susamın da kilo aldırma potansiyeli yüksektir. Ortalama 100 gram kavrulmuş olarak yenilen susamda 565 kilokalori bulunur. Faydası ve insan vücuduna olan katkısı oldukça yüksek olan bu besin için günlük yeterli miktarda yağ yakan besinlerle birlikte alınabilir.

Susam Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

1 yemek kaşığı içerisinde bulunan susam ezmesi yaklaşık olarak 89 kilokaloridir. Düşük kalori içeren ürünler arasında bulunan bu ürünü özellikle diyet yaparken tüketmeniz önerilir. Fakat aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Fazla tüketildiğinde kalori alırımı da fazla olacağı için kilo alımı gerçekleşebilir. Diyet yaparken günlük 1 yemek kaşığı susam ezmesi idealdir.

Susam Kilo Verdirir Mi?

Susam kilo verdirir mi

Susam genel anlamıyla kilo aldırır. Özellikle bağışıklık güçlenmesi ve sindirim sisteminin direncinin artmasında etkilidir. Bununla birlikte de kansızlık konusunda vücuda yardımcı olur. Beyin hücrelerinin ve sinir hücrelerinin açısından oldukça fazla yararlı olan susam, yağ yakan besinlerle birlikte tüketildiğinde kilo aldırmaz.

Hatta yağ yakan besinlerle yiyerek antioksidan etkisi sayesinde vücut hücrelerinde bulunan toksinleri atarken aynı zamanda da sağlıklı kilo vermesini gerçekleştirmenizi sağlar. Fakat yine de söylediğimiz gibi yap yakan besinler ile tüketilmesi gerekmektedir. Dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte kilo alım sorunu ortadan kalkacak ve fit bir görünüşe ulaşmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu