Hayata Dair

Tablet Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Tablet donma sorunu, tableti yavaşlatan ve doğru bir şekilde çalışmamasına sebebiyet veren can sıkıcı bir problemdir. Bu problemin 5 basit adımda çözümü vardır. Çözüm şu şekildedir;

Tablet Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Tablet donma sorunu

  • Adım 1: İlk olarak tablet donma sorunu çözümü için kullanılmayan uygulamalar, RAM ve depolama alanını oldukça zorlar. Bu da tabletinizin yavaşlamasına hatta hata vermesine sebebiyet verir. Kullanmadığınız uygulamaları silin.
  • Adım 2: Sürekli kullandığınız uygulamalar güncelleme ile indirdiği çerezleri bünyesinde tutar ve kullanımı daha hızlı hale getirmeye çalışır. Bu yöntem oldukça yanlış olduğu gibi gereksiz yer kaplar. Cleaner tarzı uygulamalar ile gereksiz yer kaplayan verileri silebilirsiniz.
  • Adım 3: Sürekli kullanamadığınız büyük uygulamaları arka plandan çıkarıp istediğiniz zaman aktif hale getirin. Gereksiz kasma ve donma durumlarından sizi büyük oranda kurtarır.
  • Adım 4: Cihazınızda yer alan resim, video, fotoğraf ve GİF gibi verileri harici hafıza belleğinde muhafaza edin. Böylelikle tabletinizde yer kaplayan hafıza verileri sınıra takılmayıp donma ya da takılma yapmayacak.
  • Adım 5: Yukarıdaki adımları uygulamanıza rağmen herhangi bir fayda göremediyseniz, ‘’Ayarlar’’ kısmında tabletinizi fabrika ayarlarına döndürün. Bu işlem ile cihazı ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Not: Fabrika ayarlarına döndürmeden önce silinmesini istemediğiniz fotoğraf, video gibi paylaşımları yedeklemeniz gerekir. Yedekleme yapmazsanız bütün verileri siler.

Tabletin Donma Sebepleri Neler?

Tabletin donma sebebi başlıca gereğinden fazla verileme deposunun dolmasıdır. İndirdiğiniz uygulamalar, resimler, videoların hepsi belli bir depolama alanına ihtiyaç duyar. Bir süre sonra depolama alanı dolar ve cihazda donma ya da takılmaya neden olur.

Kullandığınız uygulamalar güncelleme ve sık kullanım ile çerezler depolamaya başlar. Bir süre sonra tablette bu veriler birikip donmasına sebebiyet verir. Bunları otomatik temizlemek için uygulama indirmeniz gerekir.

Bazı durumlarda tabletiniz otomatik güncelleme yapmaz ve son sürüm yüklü olmadığı için donma ve takılmaya başlar. ‘’Ayarlar’’ kısmından Android cihazınızın güncellemesini kontrol edin.

Tablet Açılırken Donuyor

Tablet açılırken uzun süre donuyor ise şarjının bitmesini bekleyip yaklaşık bir dakika kadar kapama tuşuna basılı tutun. Tablet kapanırken uyarı yazısı çıkacak, yazıyı onaylayın ve tekrar açmayı deneyin.

Format atmanıza rağmen başlangıç bölümünde şarjı bitesiye kadar donuyorsa ‘’Ses Açma’’ tuşu ve ‘’Power’’ tuşuna basılı tutun. ‘’Recovery’’ moduna alın ve ‘’Clear Cache’’ yapıp yeniden başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu