Sağlıklı Yaşam

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği tüp bebek yöntemi günümüzde en çok başvurulan kısırlık tedavilerinin başında geliyor. Bu yöntem doktor ve bebek sahibi olmak isteyen çiftin ortak yürüttüğü hassas bir süreci içermektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi yönteminde kadın üreme hücreleri (yumurtalar) ve erkek üreme hücreleri (spermler) toplanarak laboratuvar ortamında bir araya getirilmesiyle döllenmenin oluşmasını sağlayan tedavi sürecidir. Daha sonra döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp embriyo aşamasını tamamladıktan sonra anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu işlemden sonra süreç normal gebelikler gibi ilerler.

Ne Zaman Uygulanmalı? Yaş Sınırı Nedir?

Tedaviye çift, doğum kontrol yöntemleri kullanmadığı yani korunmadığı durumda ve bir yıl düzenli ilişkiye girdiği halde gebe kalamamış ise mutlaka gerekli kontroller yapılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Kısırlık olarak adlandırılan bu durumda yaşın daha fazla ilerlememesi ve zaman kaybedilmemesi için gerekli işlemlere başlanmalıdır.40 yaşın üzerindeki kadınlarda başarı oranı genç yaştakilere göre daha düşüktür.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimler Tüp Bebek Sahibi Olabilir?

Bazen çeşitli sağlık sorunları yaşandığında cerrahi işlemler ve ilaç tedavileri uygulanarak normal gebeliğin oluşması beklenir. Eğer problemlerin çözümünden sonra da gecelik oluşmuyorsa tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.

Tedavinin uygulanması için bazı faktörler ele alınmaktadır bunlar;

 • Yumurtanın işlevinin hormonal bozukluktan dolayı yetersiz olması
 • Kadının doğurganlığının düşün olduğu ileri yaşta bulunması
 • Sperm sayısının az ve kalitesinin düşük olması ya da hiç sperm hücresi bulunmaması
 • Fallop tüplerinin ciddi hasar gördüğü veya tıkalı olduğu durumlarda
 • Servikal problemler, immünolojik ve genetik hastalıklar
 • Rahim içinde kısırlığa neden olabilecek kistlerin bulunması

Gibi durumlarda, 30 yaşını geçmiş düzensiz adet kanamaları olan kadınlar ve sperm sayısı yetersiz olan, testisle ilgili sağlık problemi bulunan erkekler gebelik için tüp bebek tedavi merkezine başvurabilir.

Tedavi Riskleri Nelerdir?

Başarı oranının artması için, tüp bebek tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler öğrenilmeli, gerekli testler yapılmalı ve uygun ortam sağlanmalıdır. Ancak tedavinin aşamalarında küçük ihtimaller de olsa bazı yan etkiler ve riskler meydana gelebilir.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek riskler şu şekildedir;

 • Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski
 • Çoğul gebelik riski
 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu
 • Düşük riski
 • Dış gebelik (Ektopik gebelik) riski

Bu risklerin yanında doğum kusurları ve yaşanacak maddi, manevi, fiziksel yorgunluk sonucu yoğun stres yaşanması tedavinin riskli ve olumsuz yönlerini ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu