Sağlıklı Yaşam

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Saymakla Bitmiyor!

Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Uzun yıllar boyunca tüketmiş olduğumuz Türk kahvesinin faydaları duyanları şaşkına çeviriyor! O kadar çok faydası var ki! Ancak biz sizler için sadece 4 faydasından bahsedeceğiz. Türk kahvesinin yapımı oldukça basit ve zahmetsiz bir iştir. Hazırlaması bu kadar kolay olan bir içeceği tüketmemek için herhangi bir neden göremiyoruz. Kokusuyla bizi bizden alan kahvenin faydalarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

  1. Türk Kahvesi Kalbi Koruyor

İnsanların en çok araştırdığı konuların başında; Kalp sağlığına ne iyi gelir, kalp sağlığı için ne tüketilmelidir? gibi sorular geliyor. Kalp sağlığı için Türk kahvesi tüketmek en doğru seçimlerden biridir. Kahvenin içerisinde bulunan antioksidanlar kalbi koruyor. Dünyada yapılan araştırmalar; düzenli tüketilen Türk kahvesi sayesinde, kalp ve lenf damarlarının onarıldığı kanıtlanmış, kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskinin düştüğü açıklanmıştır. Diğer yapılan bir araştırmaya göre; günde bir fincan kahve içen kişi ile hiç içmeyen kişi ya da daha çok içen kişilerde kalp hastalıklarının belirtisi çok daha az görüldüğü belirtilmiştir.

  1. Türk Kahvesi Kansere Karşı Koruyor

Türk kahvesinin içerisinde yoğun olarak bulunan antioksidanların, tümör hücrelerinin çoğalmasını durdurduğu kanıtlandı. Kansere neden olan serbest radikallere karşı savaşarak, vücuttan uzaklaşmasını sağlıyor. İçerisinde bulunan kafeik asit, klorojenik asit, polifenoller, kafein ve fitoöstrojenler kansere karşı büyük koruma sağlıyor.

  1. Türk Kahvesi Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyor

Alzheimer Hastalığına ne iyi gelir sorusunun cevabı Türk kahvesidir. Düzenli olarak tüketilen kahvenin; hafızayı olumlu yönde etkilediği ve kafeinin hafıza üzerinde canlandırıcı etki gösterdiği, John Hopkins Üniversitesi tarafından kanıtlanmıştır.

  1. Türk Kahvesi Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor

Almanya’da yapılan araştırmaların sonucu doğrultusunda, günde dört fincan tüketilen kahve; tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskini yüzde 23 oranında azalttığı belirtildi. Bunun yanı sıra; çeşitli araştırmalar yapıldı ve sonuçlar şu şekilde; günde 4 fincan kahve tüketimi ile erkeklerde %28, kadınlarda ise %30 kansere daha az yakalanma riski olduğu belirtildi. Eğer fincan sayısı 10 üzeri olursa; erkeklerde %58 iken kadınlarda bu oran %80 oranına çıkıyor. Bu verilere göre; ne kadar çok kahve o kadar az kansere yakalanma riski diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu