Hayata Dair

Türk Sineması’nın Unutulmaz Karakterlerini Sıraladık!

Türk Sineması başladığı günden bugüne dek birçok unutulmaz karakteri hayatımıza dahil etti. Bunlar usta oyuncular tarafından oynanan ve halk tarafından gerçek bir insanmışçasına benimsenen özel kalemlerin yazdığı özel karakterlerdi. Sinema tarihi boyunca adlarından çok sık söz ettirdiler ve çok sık taklitleri yapıldı.

1-Ziya

Ziya
Ziya

Neşeli Günler’in Ziya’sı, herkesin hayatında var olan hafif yalancı bir karakterdi. Komikliği ve usta oyuncu Şener Şen’in müthiş oyunculuğu ile hafızalara kazındı.

2-Şaban (Şabanlar)

Şaban
Şaban

Kemal Sunal’ın kariyerinin büyük bir parçası ve filmlerinin büyük bir çoğunluğunda oynadığı karakterde kullandığı adı. Usta oyuncu bu karakterler sebebi ile ”Şaban” olarak anılmaya başlanmıştı.

3-Ferit

Ferit
Ferit

Tarık Akan da Damat Ferit rolünden sonra çoğu filmde adı aynı kalan isimlerden. Yakışıklı, kızların kalbini çalan ve romantik adam Ferit, Türk Sineması için unutulmaz karakterlerdendir.

4-Turist Ömer

Turist Ömer
Turist Ömer

Sadri Alışık’ın ölümsüz karakteri Turist Ömer, hem gönüllere hem de hatıralara izini bıraktı. İlk kez başka bir filmde görülen bu karakter çok sevildiği için sonrasında ona özel filmler yapıldı.

5-Nebahat

Şoför Nebahat
Şoför Nebahat

Şoför Nebahat, Fatma Girik’in eşsiz güzelliği ile birleşti ve ortaya seyretmeye doyulmayan bir film çıktı. Herkes tarafından ilgiyle izlenen Şoför Nebahat, Fatma Girik’in kariyeri için de büyük önem taşımaktadır.

6-Al Yazmalı Asya

Al Yazmalı Asya
Al Yazmalı Asya

Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ile sinemamızda büyük ölçüde önemi olan bir yere sahip Türkan Şoray, Asya karakteri ile kariyerindeki büyük başarıyı yakalamıştır. Asya’nın ”Sevgi emekti.” sözleri ile devam eden müthiş repliği herkesin hafızalarına kazındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu