Hayata Dair

Türkiye’de Önemli Ödüller Alan Filmler

Türk filmleri, zaman zaman göğsümüzü kabartan ödüller ile yurt dışında bizleri temsil ederler. Önemli yönetmenlerin elinden çıkan bu önemli filmler, mutlaka izlenmesi gereken bakış açınızı değiştirecek olan filmlerdir. Bu filmler şunlardır;

Türkiye'de Önemli Ödüller Alan Filmler

Bir Zamanlar Anadolu’da

Mutlaka izlenmesi gereken bir Nuri Bilge Ceylan filmidir. Bu film Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca Asya Pasifik Film ve Haifa Film Festivallerinde de ödüller almış bir filmdir ve konusu oldukça ilgi çekicidir.

Yeraltı

Türkiye’nin en iyi yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz’un Yeraltı isimli filmi Türkiye’de de çok sevilmesinin yanı sıra yurtdışında da Dubai ve Cinefan ödül törenlerinde ödül almıştır.

Sivas

Kaan Müjdeci’nin filmlerinden birisi olan ve çok sevilen Sivas, üç ayrı uluslararası ödüle sahip olmuştur. Bir dövüş köpeği ile bir çocuğun hikayesini anlatan bu film bakış açınızı değiştirecek olan kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasındadır.

Yol

Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in ortak çalışması Yol, Türkiye’nin kült filmleri arasındadır ve mutlaka izlenmesi gerekmektedir. Bu film Cannes Film Festivali’nde ödül alarak yurt dışında bizleri temsil etmektedir.

Takva

Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü alan Takva, Özer Kızıltan’ın en  beğenilen filmlerindendir. Hikayesi ve kurgusu ile seyirciyi ekrana kilitleyen bir filmdir ve herkesin mutlaka izlemesi gerekmektedir.

Susuz Yaz

Türk Sineması’nın en önemli filmlerinden Susuz Yaz, Metin Erksan yönetmenliğinde ortaya konmuş bir çalışmadır. Susuz Yaz filmi Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü almıştır. Mutlaka izlenmeli ve izletilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu