Hobi & Eğlence

Türkiye’nin En İyi Eurovision Şarkıları

Eurovision Şarkı Yarışması, EBU (Avrupa Yayın Birliği) tarafından düzenlenen ve  EBU’ya üye olan her ülkenin katılabileceği bir şarkı yarışmasıdır. İlk kez 1956 yılında düzenlenen Eurovision’a her yıl 35 ile 45 arasında ülke katılıyor.

Katılımcı ülke sayısı gün geçtikçe arttığı için 2000’li yılların başından beri büyük finalin yanında 2 adet yarı final düzenleniyor. Yarı finalde başarılı olan 10 ülke büyük finale yükselmeye hak kazanıyor. Yarışmayı bir önceki sene kazanan ülke ve EBU’nun bütçesine en büyük katkıyı yapan büyük beşli (İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) yarı finallere katılmadan direkt büyük finale yükselme hakkına sahip oluyor. Ayrıca, yarışmayı kazanan ülke bir sonraki sene yarışmayı kendi ülkesinde düzenleme şansını yakalıyor.

Türkiye’nin En Başarılı Eurovision Şarkıları

Türkiye, Eurovision’a ilk kez 1975 yılında katılmıştır. Oylama sistemindeki haksızlıklar ve büyük beşlinin yarı finallere girmeden direkt finale yükselmesi nedeniyle Türkiye, 2012’den beri Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmamaktadır. İşte Türkiye’nin en başarılı şarkıları;

eurovision-2012-azerbaycan
Eurovision 2012 – Azerbaycan

Sertab Erener – Everyway That I Can (167 Puan, 1.)

Türkiye’nin Eurovision tarihinde almış olduğu tek birincilik, Sertab Erener’in Everyway That I Can şarkısı ile olmuştur. Sözleri tamamen İngilizce olan şarkı, Letonya’nın Riga şehrinde düzenlenen yarışmada 167 puanla 1. olmuştur.

MaNga – We Could Be The Same (170 Puan, 2.)

Norveç’in Oslo şehrinde düzenlenen 55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi MaNga grubu temsil etmiştir. Jüriden toplamda 170 puan almayı başaran MaNga, 25 ülke arasından ikinci olmuştur.

Şebnem Paker – Dinle (121 Puan, 3.)

42. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi Şebnem Paker temsil etmiştir. İrlanda’nın başkenti Dublin’dedüzenlenen yarışmada, Şebnem Paker 121 puan ile üçüncü olmuştur. Ayrıca, Şebnem Paker’in “Dinle” şarkısı Eurovision’da Türkiye’nin sözleri Türkçe olan en başarılı şarkısıdır.

Hadise – Düm Tek Tek (177 Puan, 4.)

Türkiye’nin Eurovision sahnesindeki en başarılı dördüncü ismi Hadise, Türkiye’yi “Düm Tek Tek” şarkısıyla temsil etmiştir. Hadise, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen yarışmada, 177 puanla 25 ülke arasından dördüncü olmuştur.

Athena – For Real (195 Puan, 4.)

Sertap Erener’in 2003’teki birinciliğinden sonra İstanbul’da düzenlenen yarışmada, Türkiye’yi Athena “For Real” şarkısıyla temsil etmiştir. 24 ülke arasından dördüncü olan Türkiye, 195 puanla kendi Eurovision tarihinin en yüksek puanını almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu