Sağlıklı Yaşam

Ülseratif Kolit Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

ülseratif kolit nedir
Ülseratif Kolit Nedir?

Ülseratif kolit nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Doğal yollarla ülseratif kolit’in kesin tedavisi mümkün müdür? Gibi sorularınız varsa eğer makalemizde ülseratif kolit tedavisi ile ilgili vereceğimiz bilgilerle sizler de bu hastalığı çekiyorsanız eğer ya da yakınlarınız da bu hastalıkla boğuşanlar varsa onlara yardımcı olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ülseratif kolit tedavisi ile ilgili fazlasıyla yararlı bilgiler aktaracağız…

İlk Olarak Ülseratif Kolit Nedir? Bunun Tanımına Bir Bakalım:

Ülseratif kolit nedir? Kısacası bir kalın bağırsak iltihabıdır. Kalın bağırsağın bir kısmında veya tamamında iltihaba bağlı tutulmalar meydana geldiğinde kanamayla sonuçlanır. İki çeşit tutulma vardır: bunlardan ilki ülseratif pankolit yani bağırsağın sadece belli bir kısmının iltihaplanmasıdır. İkincisi ise bağırsağın çoğu iltihaplanmıştır buna da genel ismi ile ülseratif kolit denir. Bağırsak iltihabı (İrritabl bağırsak sendromu) genel olarak “ülseratif kolit” ismini alır. Birde “Crohn” hastalığı vardır
genellikle bu hastalıkla karıştırılır yalnız bununla karıştırılmaması lazımdır. Crohn’da bir çeşit bağırsak iltihaplanması ama bunda durum çok farklıdır. Şöyle düşünün crohn: mideden anüs’e kadar oluşan iltihaplanma ve yaralardır. İlerleyen günlerde crohn hastalığı içinde detaylı bir makale hazırlayacağız.

Ülseratif Kolit Belirtileri Nelerdir?

– Karın ağrısı
– Kanlı ishal
– Mide bulantısı
– Ateş
– Yorgunluk ve halsizlik
– Kabızlık
– Dışkıda mukus
– Sık sık dışkılama isteği
– Aşırı kilo kaybı
– İştahsızlık

Ülseratif Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki ülseratif kolit hastalığı için hemen hemen doktorların hepsi bu hastalık ömür boyu tedavisi süren bir hastalıktır der. Yani bir çaresinin olmadığını söylerler. Yalnız durum pekte öyle değildir yani bu illet hastalığın bir çaresi var. Peki bir çaresi varsa eğer doktorlar neden yok diyorlar ve ömür boyu tedavi olmamız gerektiğini söylüyorlar dediğinizi duyaraktan hemen cevabımızı verelim o halde. Evet çoğu doktor bu hastalığın ömür boyu devam edeceğini söyler ama doğru tedaviyle bu illetten kurtulmanız mümkün. Evet evet yanlış duymadınız mümkün… Nasıl mı? Buyrun hep birlikte bakalım o zaman nasıl olduğuna.

Ülseratif Kolit Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genelde her hastaya ilk etapta verilen iki çeşit ilaç vardır tabi antibiyotikleri ve probiyotik tedavilerini saymazsak. İlaçlardan biri tablet diğeri ise lavman şeklindedir. Ağır vakalarda doktorlar steroid kullanımınıda önermektedir. Lakin bu ilaçların yaptığı tek şey hastalığı baskılamaktır, tedavi, iyileştirme değil! Sadece bağırsakta oluşan ve oluşacak olan iltihabı önlerler. Eee tedavi nerde kaldı şimdi? İşte tam da bu yüzden doktorlar ilaçları ömür boyu kullanacaksınız derler.

Ülseratif kolit hastaları için iki farklı doğal tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ikisi de hastalığı baskılamakla kalmaz beraberinde iyileşmeyi de sağlar. Birincisi sarı kantaron yağı, ikincisi ise kudret narı yağıdır. Özellikle de kudret narı yağı bu hastalık için birebirdir. Kantaron bağırsaklarda iltihaptan ve yaralardan dolayı oluşan kanamayı durdururken kudret narı da iyileşmeyi sağlar. Yani ikisini beraber hakiki bal ile birlikte macun gibi karıştırıp tüketirseniz eğer hastalığınız Allah’ın izniyle şifa bulur.

Tatlarını Fazla Önemsemeyin…

Tatları oldukça kötüdür ama yapacak bir şey yok hastalığı vücudunuzdan tamamen silip atmak için bunları denemelisiniz. Bakın illa deneyin demiyoruz biz sadece tecrübelere dayanarak sizlere yardımcı olmak babında nacizane önerilerde bulunuyoruz. Birilerine faydamız dokunursa zaten ne mutlu bize. Ayrıca ilaçlardan da kötü bir tadı yoktur herhalde değil mi..? Hem doğal hem de iyileştirici etkiye sahip.

Şunu da belirtmek isteriz ki bu karışımı doktorunuzun verdiği ilaçlar ile beraber kullanmalısınız bunlar doktorunuzun uyguladığı tedaviye ek takviyelerdir ama kullanınca mutlaka etkisini fark edersiniz. Yani “Ben ilaçları bırakıp sadece bunları kullanayım.” demeyin ikisini birlikte devam ettirin.

Ülseratif Kolit Tedavisi İçin Doğal Macunda Kullanılacak Takvileyer:

kudret narı ve sarı kantaron
Ülseratif Kolit Tedavisi (Kudret narı ve sarı kantaron yağı)

– Sarı kantaron yağı
– Kudret narı yağı
– Süzme bal (Yoksa eğer petek balda olabilir önemli olan hakiki olması)

Ülseratif Kolit Tedavisi İçin Doğal Macunun Kullanılması:

– Sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce birer tatlı kaşığı sarı kantaron ve kudret narı yağını tortusuyla beraber kaseye alın, üzerine 1 tatlı kaşığı da bal ekleyin. Bu üçlüyü tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırdıktan sonra tüketin. Üzerine en az yarım saat boyunca hiçbir şey yiyip, içmeyin.

Doğal Tedaviyi Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

– Midesinde problem olanlar için (Reflü vb.) sarı kantaron yağı ağır gelebilir ve ağrı yapabilir o yüzden dikkatli ve ölçülü kullanılması gerekir.

– Kullanılacak olan yağlar imkan varsa eğer evde hazırlanmalıdır çünkü aktarlarda satılanlara pek güven olmuyor. Ben yaptım neden işe yaramadı demeyin diye mutlaka her şeyin hakikisini kullanmanız gerekiyor.

– Uygulayacağınız doğal tedaviyi doktorunuza da bildirin.

Ülseratif Kolit Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecek, İçecek ve İlaçlar:

– Aşırı yağlı, acılı, baharatlı yemekler (Baharatlardan özellikle de karabiber)
– Maden suyu
– Domates, portakal, greyfurt, limon (Kısacası turunçgiller)
– Süt ve süt ürünleri (Yoğurt hariç, yoğurdu bolca tüketebilirsiniz yalnız hastalığın alevlenme dönemlerinde yoğurtta yasak)
– Aşırı şekerli tatlılar (Yapabiliyorsanız şekeri tamamen kesin ve şeker ihtiyacınızı meyvelerden ve doğal yollardan karşılayın)
– Turşu ve mayalı olan her şey
– Gazlı içecekler (kola, fanta, gazoz vb.)
– Aspirin

Ülseratif Kolit Hastalarına İyi Gelen Yiyecekler:

ülseratif kolite iyi gelen yiyecekler
Ülseratif Kolit’e İyi Gelen Yiyecekler

– Kızılcık, vişne, çekirdeksiz üzüm (Diğer meyvelerdende tüketirseniz ölçülü ve kabuklarını soyarak tüketmeye özen gösterin)
– Hafif haşlanmış sebzeler (Çiğ sebze tüketiminden olabildiğince kaçının)
– Süperge otu tohumu (Bunu da birer tatlı kaşığı kadar olacak şekilde sabah ve akşam yemeklerinden önce havanda döverek bir yudum su ile alabilirsiniz.)

Ülseratif kolit başlı başına dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır, ihmale gelmez. Aksi taktirde çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. O yüzden sizde veya yakınlarınızda bu hastalığı yaşayanlar varsa makalemizde bahsettiğimiz konulardan onları mutlaka haberdar edin. Düzenli bir tedavi ve sağlam bir inanç ile her şey mümkündür. Geçmez denilen hastalıklar geçer, ömür boyu kullanılacak ilaçlar bırakılır. Yeter ki siz isteyin ve sıkıntı stres yapmayın, moralinizi her zaman için yüksek tutun. Ayrıca bu hastalık ile ilgili yapılması gereken diyetlerin başında gelen GAPS diyetiyle ilgili bilgilere de kapsamlı bir makalede değineceğiz. Ülseratif kolit nedir adlı yazımızın sonuna geldik, sonraki yazılarımızda ülseratif kolit’e iyi gelen yiyecek ve içeceklerin detaylı listesini paylaşacağız. Sağlıkla ve takipte kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu