Sağlıklı Yaşam

Uykusuzlukla Baş Etmenin Yolları Ve Etkili Öneriler

Aylardır gündemimizi meşgul eden covid-19 nedeniyle birçok kişi uykusuzluk problemi çeker oldu. Araştırmalar gösteriyor ki; düzenli ve sağlıklı bir uyku ile yalnızca bağışıklığımız güçlenmekle kalmıyor aynı zamanda koronavirüse karşı da korunmuş oluyoruz. Uykusuzlukla nasıl baş edilir? Sorunuzun cevabı; yazımızın detaylarında…

1-Yatma Ve Kalkma Saatleriniz Aynı Olsun

Kaliteli bir uyku için en önemli kurallardan biri de; her gün aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkmak. Bu sayede, kendinizi endişeli ve huzursuz hissettiğinizde dahi gece uyku sorunu çekmeyeceksiniz.

2-Gündüz Uykusu Uyumayın

Sağlıklı uykunun ilk adımı; yeterince uzun süre uyanık kalmaktır. Bunun nedeni ise; insan beyninin, gece uyuyup, dinlenme… Gündüzleri ise; uyanık kalacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bundan dolayı gece deliksiz bir uyku çekebilmek için gündüz uyumamanız gerekir. Gece boyu uykusuz kalsanız bile, sabah muhakkak uyanmanız gereken saatte kalkın. Gün içinde yorgun olsanız dahi uyumamaya özen gösterin ve mutlaka uyuma saatinizde yatakta olun.

Uykusuzlukla Baş Etmenin Yolları Ve Etkili Öneriler
Uykusuzlukla Baş Etmenin Yolları Ve Etkili Öneriler

3-Bu Saatlerde Yatağınızda Olun

Ne kadar uyumanız gerektiği kişiye göre değişse de; günlük 6 saat uyuma süresinin altına düşmemeniz, bağışıklık sisteminiz açısından son derece önemlidir. Bilhassa gece 23:00 – 02:00 arasında mutlaka uykuda olmalısınız. Yapılan araştırmalar; bağışıklık sistemini güçlendiren melatonin hormonun bu saat aralığında ve karanlıkta salgılandığını göstermektedir.

4-Sorunlarınızı Yatmadan Önce Çözün

Vücudunuz ve beyninizin dinlenebilmesi için televizyon izlerken, koltukta uyumamaya dikkat edin. Uyku saatinize kadar uyanık kalmaya çalışın. Uyku saatiniz gelince ertelemeyin ve direkt yatağa girin. Sağlıklı bir uyku için yapılması gerekenlerin başında; zihninizi meşgul eden ve bilinçaltınızı olumsuz etkileyen gece haberlerinden uzak durmak geliyor. En iyisi; beyninizi dinlendiren klasik bir müzik dinlemek ya da belgesel izlemektir.

5-Uyumak İçin Kendinizi Zorlamayın

Uyku saatiniz geldiğinde yatakta olun fakat 20 dakika geçmesine rağmen uyuyamıyorsanız, zorla uyumaya çalışmayın. Uyumak için ne kadar çabalarsanız, uyuma süreniz de o derece uzayacaktır. Uyumakta güçlük çekiyorsanız, yataktan çıkın ve sessiz, loş bir odada yarım saat kadar kitap okuyun. Bu sayede hem beyniniz dinlenmiş olacak hem de uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

6-Gece Lambasını Kapatın

Melatonin hormonunun salgılanması için uyuyacağınız odanın mutlaka tam karanlık olması gerekiyor. Bazı zamanlar ufak bir ışık huzmesi bile uykuyu bölebilmektedir. Bu yüzden  uyumadan önce gece lambasını kapatın ve perdeleri tam örtün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu