Hayata Dair

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Belki liseye geçiş sınavına belki temel yeterlilik ve alan yeterlilik sınavına hazırlanan biri belki de sadece okulunun normal sınavlarına hazırlanan biri, ders çalışma sürecinde oldukça fazla sıkıntı yaşayabilir. Bu sıkıntıların asıl sebebi nasıl ders çalışacağını bilmemektir. Ders çalışmadan önce ve ders çalışma esnasında yapılması gereken bazı şeyler vardır ve bunlar yapıldığı takdirde ders çalışmak çok kolay bir aktiviteye dönüşebilir.

Ders Çalışırken Yapılması Gereken Uygulamalar

Ders çalışma sürecinde bu verimli ders çalışma yöntemleri tamamlandığı zaman, ders çalışmak çok daha kolay olabilir. Peki, bu adımlar neler?

Ne Yapılacağını Belirlemek

Ders çalışmaya başlamadan önce hangi dersten ne kadar süre çalışılacağı, hangi konunun üzerinde durulması gerektiği, hangi konudan kaç soru çözüleceği gibi pek çok nokta önceden belirlenmeli ve tüm bunlara göre bir plan hazırlanmalı. Tüm bu noktalar belirlendikten sonra masa başına ne yapacağını bilerek oturmak daha istekli bir şekilde ders çalışılmasını sağlayabilir.

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Dikkat Dağıtan Etmenleri Ortadan Kaldırmak

Ders çalışma sırasında, çalıştığınız masa tamamen düzenli olmalı. Çalıştığınız odanın içerisinde dikkat dağıtıcı, kendine çekici etmenler olmamalı. Örneğin ders çalışırken telefon, tablet gibi ders dışı aletler ve cihazlar ortadan kaldırılmalı. Bu sayede derse daha iyi odaklanılabilir ve çalışma çok daha verimli geçer.

Bir Anda Tek Bir Şeye Odaklanmak

Ders çalışırken bir yandan tarih dersiyle ilgili videolar izleyip diğer yandan telefonla oynamak veya bir yandan soru çözerken her soru arasında başka şeylerle ilgilenmek tamamen dikkat dağıtıcı ve dersin verimini en aza düşüren aktivitelerden bir tanesi. Bu yüzden ders çalışırken sadece çalışılan derse, çözülen soruya, dinlenilen videoya odaklanılmalı ve başka hiçbir şey ile ilgilenilmemeli.

Tekrar Yapmak

Her gün çalışılan dersler tekrar edilmeli. Bu sayede unutma olasılığı en aza düşürülebilir.

Not Tutmak

Herkes elbette farklı şekilde anlar ancak not tutmak bir şeyi akılda tutmada büyük fayda sağlayabilir.

Açlık Dersin Verimini Etkiler Mi?

Herkes ne kadar tersini düşünse de vücut aç iken çalışılan dersi anlamak ve sonrasında hatırlamak çok zorlaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu