Sağlıklı Yaşam

Yağ Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Yağ Nedir?

Yağlar, vücudumuzun sağlığını koruyan ve vücudumuza enerji vermesiyle yakıt görevi gören oldukça gerekli besin maddeleridir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, yağ oranının kadınlarda yüzde 22 olması gerekirken, erkeklerde yüzde 15 olması gerekir. Eğer vücudunuzun ihtiyacından daha fazla yağa sahip olursanız, bu durum fazla kiloya neden olur ve hem sizi hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu noktada da vücut sağlığı için karşımıza yağ yakma yöntemleri çıkmaktadır.

Yağ Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Yağ yakmak için haftanın belli günlerinde spor yapıp vücudunuzu aktif tutmanız ve dengeli beslenmeniz gerekir. Spor yaparken kendinizi yormaktan kaçının. Herhangi bir program olmadan sadece kendinizi yormak hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu yüzden, spora başlamadan önce düzgün bir egzersiz programı hazırlamalısınız. Peki diğer yağ yakma yöntemleri nelerdir?

yag-yakma-yontemleri
Yağ Yakma Yöntemleri

Vitamin Alın: Yağ yakma kararını verdiğiniz dönemde bol bol D vitamini almayı unutmayın. D vitamini yağ yakım sürecinizi hızlandıracaktır. Aynı zamanda, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamini de almanızı sağlayacaktır.  

Kahvaltı Yapmayı Unutmayın: Yağ yakmaya çalışan birçok kişinin en büyük hatası olabildiğince az yemeye çalışmaktır fakat bu aslında sizi daha da kötü etkileyen oldukça yanlış bir yöntemdir. Vücudunuzun ihtiyacı olan kadar besin almadığınızda sağlıksız şekilde kilo vermiş olacaksınız. Bu durum da ileriki dönemlerde vücudunuzda yeni hastalıkların çıkmasına sebep olacaktır. Bu yüzden, yağ yakarken sabahları protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmayı unutmayın.

Soğuk Duş Alın: Evet, yanlış görmediniz. Gün içinde spor sonrası soğuk bir duş almak vücudunuzdaki yağın daha hızlı yakılmasını sağladığı için ara ara soğuk duş alın. Böylece, yağ yakım süreciniz de hızlanacaktır.

Yeşil Çay Tüketin: Yeşil çay, yağ yakma yöntemleri denince ilk akla gelen yöntemlerden biridir. Yeşil çay tüketmek metabolizmanızı hızlandırdığı için sık sık yeşil çay içmenizi öneririz.

Çorba İçin: Öğle saatlerinde veya akşam yemeğine çorba içmek hem sindiriminizi hızlandıracaktır hem de yağlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Manganez İçeren Besinler Tüketin: Gün içinde manganez içeren besinler tüketmek yağ yakımını hızlandıracaktır. İçerisinde en çok manganez içeren besinler fındık, avokado, fasulye, tahıllar, portakal, ıspanak ve yumurta sarısıdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu