Güzellik ve Bakım

Yağlı Cilt Bakımı Yöntemleri Nelerdir?

Yağlı cilt, vücuttaki bazı hormonların etkisiyle ve metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte sebum üretiminin çoğalması sonucunda ortaya çıkan cilt türüdür. Bunun haricinde, aşırı yağlı beslenme sonucu da cildiniz yağlanabilmektedir. Çoğu kişi etraftan duydukları yağlı cilt bakımı yöntemleri ile cilt yağlarından kurtulmayı denemektedir fakat birçok yanlış yöntem olduğu için bu yöntemler daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Öncelikle, cildinizin türünü öğrenmek için bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Uzmanınız cildinizin yağlı bir cilt olup olmadığını söyledikten sonra önereceğimiz yöntemleri rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Yağlı Ciltlerin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı cilde sahip olanlar sık sık şikayet etse de aslında yağlı ciltlerin olumsuz özelliklerinin yanı sıra olumlu özellikleri de bulunmaktadır. Peki yağlı ciltlerin özellikleri nelerdir?

 • Yağlı cilde sahip olan kişilerde makyaj kolayca silinir.
 • Yağlı ciltlerde yağların cilt gözeneklerini tıkaması sonucu sivilce sorunları ortaya çıkmaktadır.
 • Yağlı ciltlerde cilt, daha fazla temizliğe gerek duymaktadır.
 • Yaşlanma ve kırışıklık belirtileri yağlı ciltlerde daha yavaş görülür.
  cilt-bakimi
  Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı Yöntemleri Nelerdir?

Cildiye uzmanınızla görüştükten sonra yağlı bir cilde sahip olduğunuzu öğrendiyseniz bunu kontrol etmek için beslenme ve bakım gibi birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, birçok cilt problemi ile karşılama ihtimaliniz oldukça yüksektir. İşte yağlı cilt bakımı yöntemleri;

 • Bol yağ içeren yemeklerden ve abur cuburlardan uzak durun. Cips, çekirdek, et yağı, çerez, şekerli ve tuzlu abur cuburlar cildinizdeki yağ oranını daha da arttıracağından dolayı bu tarz yiyecekleri ya tamamen kesin ya da çok nadiren, canınız çektiğinde tüketin.
 • Bol bol sıvı tüketin ve bol lifli gıdalar tüketin. Bu tür gıdalar yağ oranınızı azaltacaktır.
 • Haftanın belli günlerinde cildinizdeki gözenekleri açmak için yüzünüze maske uygulayın. Yağlı ciltler için maske oldukça önemlidir. Bu yöntemle gözenekleriniz açılacağı için sivilce vb. gibi cilt sorunlarından kurtulacaksınız.
 • Bakım ürünleri kullanırken yağlı ciltler için olanları kullanın. Başka bir cilt türü için olan bakım ürünü kullanırsanız cildinizde herhangi bir düzelme olmayacaktır.
 • Her gün yüzünüzü birkaç kez, soğuk su ile yıkayın fakat aşırı fazla yıkamaktan kaçının. Aşırı fazla yıkama yapmak ve sıcak su kullanmak cildinizdeki yağları arttıracaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu