Hayata Dair

Yağmurda Koşan Mı Yoksa Yürüyen Mi Daha Çok Islanır?

Sanıyorum ki bu yazıyı okuyanların en az % 80’i bu konuyu merak etmiş ve hatta yağmur yağdığında kaçarak ıslanmayacaklarını düşünmüştür. Acaba gerçekte de tahmin edildiği gibi yağmuru kafasına takmadan umarsızca yoluna devam eden mi çok ıslanır, yoksa koşarak yağmurdan kaçacağını düşünen birisi mi?

Gelin isterseniz bu sorunun yanıtını araştırmalar doğrultusunda ele alalım.

Yağmurda Koşan Kişi Teorisi

İnsan vücudunu dikdörtgen olarak düşünelim. Rüzgârın olmadığı bir havada yağmur damlaları yere dik açıyla düşer. Yani böyle havada ister koşun, ister yürüyün, isterseniz de sallanın vücudunuza temas eden yağmur damlası sayısı aynı olur. Aynı derecede ıslanırsınız. Fakat burada önemli olan şey gideceğiniz mesafedir. Uzun bir yere yağmur altında yürüyerek giderseniz vücudunuza çarpan yağmur damlası sayısı daha fazla olacaktır ve bu sayede daha fazla ıslanırsınız çünkü her saniye birim başına aynı miktarda su gökyüzünden yere düşer. Kısacası az ıslanmak için olabildiğince hızlı koşmak gerekir.

Yağmurda Koşan mı yoksa Yürüyen mi Neden Daha Çok Islanır?
Yağmurda Koşan Mı Yoksa Yürüyen Mi Daha Çok Islanır?

Yağmurda Koşmayan Kişi Teorisi

Yağmur yağdığı zaman koşulmaması gerekli diyenlerin öne sürdükleri iddia ise şöyledir. Koşarken yağmur taneciklerinin aynı zamanda fazla etki edebileceği ve buharlaşma için daha az zaman olacağından fazla ıslanma olmaz. Yani gökten yere düşen damla sayısı aynı olsa da ıslaklık daha az olur. Bunun yanı sıra gökten düşen damlalar biz yürürken üzerimize düşmeyebilir ancak koştuğumuz zaman doğrudan bu yatay damlalara da maruz kalırız.

Sonuç olarak şöyle toparlayabiliriz. 45 derecelik bir eğimle yağan yağmur altındaki kağıt parçasına 7 saniyede 131 damla düşer, fakat o defter kağıdını elinize alıp 20 saniye boyunca yürürseniz 216 damla su alacaktır. Bu da demek oluyor ki yağmurda yürüyen koşana göre daha fazla ıslanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu