Hobi & Eğlence

Yakında Açılacak Dijital Yayın Platformları

Dijital servisler, gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya başlıyor ve daha fazla kullanıcıya sahip oluyor. Durum böyle olunca da tüm sektörlerde olduğu gibi sinema ve dizi alanında da dijital yayın platformları oldukça yaygınlaşmış durumda. 2020 yılında pandeminin de etkisiyle bu alandaki dijital platformların kullanımında ve abone sayısında büyük oranda bir artış yaşandı.

Tüm dünyadaki bu değişimin yanı sıra ülkemizde de bu alanda büyük değişimler yaşanmaktadır. Birçok kanal halihazırda kendi dijital yayın platformunu kurdu veya kurmaya hazırlanıyor. Ülkemizde dijital platform kullanımının artması yabancı platformların da ülkemize gelmesi açısından oldukça önemlidir. Türkiye’de büyük bir pazar olduğunu anlayan bu platformlar en kısa zamanda en uygun fiyatla erişime açılmayı planlamaktadır. Peki en yakın zamanda Türkiye’de faaliyete başlaması planlanan dijital yayın platformları hangileridir?

dijital-platform
Dijital Platform

Discovery+

Discovery+; Discovery Channel, Discovery Science, TLC, DMAX ve Animal Planet gibi kanalların içeriklerini kapsayan bir yayın platformudur. 2021 yılının başında Discovery’nin BluTV’ye ortak olmasıyla birlikte tüm Discovery+ içeriklerinin BluTV üzerinden yayınlanacağı açıklanmıştı.

Tam yayın tarihi açıklanmasa da Aydın Doğan tarafından yapılan bir açıklamada nisan ayı gibi Discovery+ içeriklerinin yayınlanmaya başlayacağı açıklandı. Tüm içeriklerin yayınlandığı zaman BluTV’nin yerli pazarda oldukça güç kazanacağını söylememiz gerekir.

Disney+

Disney+; Marvel, Disney, Pixar, Star Wars ve FOX içeriklerini kapsayan bir yayın servisidir. En son 100 milyon aboneye ulaşan Disney+, sahip olduğu zengin ve oldukça popüler içeriği sayesinde gün geçtikçe bir sürü abone kazanıyor ve Netflix’in en büyük rakibi oluyor.

Disney Plus’ın tam olarak hangi tarihte ülkemizde kullanıma sunulacağını bilmesek de 2021 yılı içerisinde Doğu Avrupa ve Türkiye’de yayına gireceği konuşuluyor.

HBO Max

Warner Media’ya ait olan HBO kanalının yeni dijital servisi olan HBO Max, tüm HBO içeriklerinin yanı sıra yeni Harry Potter dizisi, DC filmleri, Friends, Game of Thrones, Zack Snyder’s Justice League gibi içerikleri ile en popüler dijital platformlardan birisidir.

2021 yılının sonuna kadar İskandinav ülkelerinde, İspanya’da, Portekiz’de ve Orta Avrupa’da kullanıma açılacağı açıklanan HBO Max’in ülkemize ise 2022 yılı içerisinde geleceği düşünülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu