Sağlıklı Yaşam

Yazın Dikkat Etmeniz Gereken Sağlık Sorunları

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bir takım sağlık sorunlarına da dikkat etmek gerekiyor. Bunun için öncelikle bedenimizi dinlemeli, verdiği sinyalleri göz ardı etmemeliyiz. Yaz aylarında dikkat etmemiz gerekenler bu yazımızda sizlerle..

Susuzluğa Dikkat!

Sıcaklığı yoğun olarak hissettiğimiz şu günlerde, susuzluk büyük bir sorun haline gelebiliyor. Eğer su kaybını önemsemez ve vücudun kaybettiği suyu yerine geri koyamazsak, can sıkıcı sağlık sorunları ile karşılaşmamız işten bile değil. Böbreklerin fonksiyonunu yerine tam olarak getirememesi ise en büyük tehditlerden biri. Böbreklere giden kan miktarında azalma sebebiyle böbreklerimiz görevini yerine getiremez. Uzun süre susuz kalmak; bir de yanında diyabet varsa, kalıcı böbrek hasarı oluşabilir. İdrar renginizi kontrol edin, yeterli su içip içmediğiniz bu şekilde belli olacaktır. Rengi şeffaf ya da açık sarı olduğu müddetçe sorun yaşanmayacaktır.

Güneş Yanığı

Birçok kadın, etrafına karşı çekici ve alımlı görünmek ister. Güneşlenme sonrası hafif kızarmış ten ile çoğumuz kendimizi daha güzel ve sağlıklı hissederiz. Fakat güneşlenmenin dozunu iyi ayarlayamazsanız bu durum; cildinizi olumsuz yönde etkiler ve yaşlanma sürecini hızlandırmasının yanında, cilt kanseri gibi can sıkıcı sonuçlar doğurur. Tüm bunları önlemek adına; güneşe çıkmadan önce, güneş koruyucu krem ve SPF içeren vücut nemlendiricisi kullanmayı unutmayın!

Yazın Dikkat Etmeniz Gereken Sağlık Sorunları
Yazın Dikkat Etmeniz Gereken Sağlık Sorunları

Kulak İltihabı

Yazın serinlemek adına yüzmek iyi hissettirir ancak yüzmek için girdiğiniz havuz ya da denizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Kirli suda yüzerseniz, bakteri ve mikroplar kulağınıza girebilir ve bu da, kulak enfeksiyonuna neden olur. Bunun sonucunda, yoğun kulak ağrıları ve kaşıntı yaşamanız muhtemel. Önlem olarak; temiz olduğunu bildiğiniz havuz ya da denizlerde yüzün ve ekstra koruyucu için kulak tıkaçları edinin.

Alerjiler

Her ne kadar bahar ayları alerjiye yol açsa da; yaz mevsiminde de havada alerji yapan maddeler bulunmaktadır. Alerjiye yakalanmanız durumunda; burun akıntısı, gözlerde ve burunda kaşıntı, baş ağrısı ve yer yer şiddetli öksürük şikayetleri yaşayabilirsiniz. Alerjiye neler neden olur? Bunu bilmek önemlidir. Alerjinin ilerlediği vakalarda, ilaç tedavisi olumlu sonuç verecektir.

Pişikler

Yoğun sıcaklar pek çoğumuzda terlemeye yol açar. Bilhassa cildin katlandığı bölümlerde pişik oluşabilir. Pişik oluşmaması için gün aşırı duş almalı, kişisel hijyene dikkat etmeli ve pişik yaşanan bölgelerin çok fazla ıslak kalmamasına özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu