Sağlıklı Yaşam

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Tüketilir?

Son yıllarda bilinirliğinin artmasıyla, insanlar daha fazla yeşil çay tüketmeye başladı. Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor desek, sanırım abartmış olmayız. Aynı zamanda, yeşil çayın faydaları hakkında bilimsel çalışmaların gerçekleştiğini ve yapılan bu çalışmaların sonuçlarının gerçekten şaşırtıcı olduğunu söylemeliyiz. Özellikle uzak doğu ülkelerinde sürekli olarak tüketilen yeşil çay, birçok hastalığa çok iyi gelmekte ve aynı zamanda Çin ve Japonya’da tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay neye iyi gelir? Sorularının cevabı bu yazımızda sizleri bekliyor..

Yeşil Çay Faydaları

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor! İşte Yeşil çayın faydaları:

Yeşil Çay Yağ Yakıcıdır

Yapılan araştırmalar, yeşil çayın yağ yakıcı özelliğe sahip olmasından dolayı kolay kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein, kilo vermemizdeki en büyük etkendir. İştah kapatması ile daha az kalori almamızı sağlıyor.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Cilt Bakımında Büyük Öneme Sahip

Güneş ışınlarına maruz kalan cildin kansere yakalanma riski oldukça yüksektir. 2009 yılı sonlarına doğru yapılan araştırmada; yeşil çay tüketen kişilerde cilt kanserine yakalanma riskinin çok düşük olduğu gösteriliyor ve aynı zamanda UV ışınlarından zarar görmüş olan cildi onardığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra; egzama ve benzeri cilt problemlerine çok iyi geldiği bilinmektedir.

Kan Şekerini Dengeliyor

Tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri oranı yüksektir. Farklı bir araştırmaya göre günde bir fincan içilen yeşil çayın, insülin direncini düşürdüğü görülmüştür. Düzenli olarak tüketilen yeşil çay, kan şekerini dengede tutabiliyor.

Kalp Dostu

Kalp sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan yeşil çay, yüksek tansiyonu olan kişilere de önerilmektedir. Kan basıncını ve tansiyonu düşürerek, dengeyi sağlamaya yardımcı oluyor.

Kansere Karşı Koruyucu

Kanser hastalığı, günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir. Vücudumuzda bulunan sağlıklı hücreler, bizi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmaktadır. Ancak, savunmasız kaldıklarında ise; serbest radikallere karşı vücudumuzu korumaları pek de mümkün olmaz. Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelerin güçlü kalmasını sağlıyor. Düzenli olarak tüketilen yeşil çay, kansere karşı vücudu koruma altına alıyor. Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute) tarafından günde bir bardak yeşil çay içilmesi önerildiğini söylemek isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu