Güzellik ve Bakım

Yiyerek Yağ Yakmak Ve Kas Yapmak Nasıl Olur?

İnsanların kilo verirken yaptıkları en büyük hata şok diyetlere başvurmalarıdır. Öğün atlamak, sadece sebze ağırlıklı ve yetersiz beslenmek, protein alımını durdurmak ve sıvı tüketmemek. Bu gibi şok diyetler yaparak daha hızlı kilo verdiğinizi düşünebilirsiniz ama aslında kas kaybedersiniz. Diyeti bıraktığınız an daha fazla kilo almanız kaçınılmaz olur. Bu nedenle diyette en dikkat edilmesi gereken nokta, diyetinizde kas kaybı değil de yağ kaybının olmasıdır. Bu tarzda sağlıklı bir diyet ise dengeli ve düzenli beslenmeden geçer. Peki, nasıl oluyor bu yiyerek hem yağ yakmak hem de kas yapmak? Bunu sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve aşağıdaki yazımızda sizlere sunduk.

Yağ Yakıp Kas Yakmak İçin Beslenme Programınız Nasıl Olmalıdır?

Günlük Kalori İhtiyacı

Her bireyin cinsiyet, yaş, boy, kilo, vücuttaki yağ ve kas oranına göre günlük alması gereken protein miktarı değişkenlik gösterir. Bu nedenle de kişiye özel bütün faktörlerinizi ele alarak kendinize günlük almanız gereken kalori hesabını bilmeniz gerekir. Bunun içinde bir uzmandan yardım almanız en doğrusu olacaktır.

yiyerek kilo yakmak

Makrolar

Kalori hesabından bile daha önemli bir şey vardır ki, günlük olarak makroların beslenmesidir. Her birey için bu farklılık gösterir.

  • Protein: Kuşkusuz ki yağ yağarken kas kaybetmemek için diyetinizde en önemli nokta proteinlerdir. Protein grubu besinler uzun süre tokluk hissi verirken egzersiz sonrasında ise onarıcı görevindedirler. Tavuk, yumurta, balık ve hindi eti diyetinizin başında yer alması gereken besinlerdendir.
  • Yağ: Sağlıklı yağlar kalorilerinin fazla olmalarına rağmen, yağ yakmada çok önemli yerdedirler. Yağ içeren tohumlar, zeytinyağı ve kabuklu kuruyemişler sağlıklı yağ grubunda olan bir kaç örnektir.
  • Karbonhidrat: Kas gelişimi için karbonhidrata önemli ölçüde ihtiyaç vardır. Baklagiller, sebze ve meyveler, tahıl grupları bol miktarda karbonhidrat içeren besinlerdir. Dikkat etmelisiniz ki, fazlası kilo aldırır. Ölçülü ve belirli aralıklarla tüketmenizde fayda vardır.

Diyetinizin en başından bir uzman yardımı alırsanız sizin ihtiyacınız olan beslenme programını hazırlar ve yağlarınız kasa dönüşür. Bu sayede kalıcı kilo verirsiniz. Diyetinizde su tüketmek bilindiği üzere çok önemli bir yerdedir. Çünkü su tüketimi yağ yakmayı sağlar ve en önemlisi de tokluk hissi vermesinden dolayı çabuk acıkmazsınız. Doğal ve ev yapımı besinler tüketmeye özen gösterin. Paketli ürünlerde şeker oranı her zaman çok yüksek oluyor ve şeker hayatınızda ne kadar fazla ise o kadar kilo olarak karşınıza çıkar. Kendinize uyku düzeni oluşturun günde 6 saat uyumaya özen gösterin. Tüm bunlara dikkat ederseniz kesinlikle etkili sonuçlar alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu