Sağlıklı Yaşam

Bilimsel Açıdan Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Gün aşırı yürüyüş yapmak, zevkli bir egzersiz olmasının yanı sıra; birçok araştırma neticesinde, psikolojik ve fiziksel yönden de çok fazla fayda sağlıyor. Günlük 30 dakika yürüyüş yapmak sayesinde, kendinizi çok daha enerjik hissedersiniz. Yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmiyor ancak en önemli faydalarından biri: sizi, zihinsel ve bedensel yönden zinde tutmasıdır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda: düzenli bir şekilde yürüyüş yapanların, yürüyüş yapmayanlara kıyasla daha az vücut yağına sahip olduğu görülmüştür. Diğer önemli detay ise: kanın pıhtılaşmasını önleyip, yaşamınızı daha kaliteli bir hale getirmesidir. Yazımızın detayları için okumaya devam edebilirsiniz.

Uyku Kalitenizi Arttırır

Yürüyüş yapmak, geceleri serotonin salgılanmasını sağlayarak, daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Stresle baş etmek için serotonin en önemli etmendir. Bundan dolayı kendinizi üzgün ya da huzursuz hissettiğinizde, yürüyüşe çıkmak akıllıca bir seçim olacaktır.

Moralinizi Yükseltir

Kim daha mutlu ve enerjik hissetmek istemez ki? Yapılan araştırmalar ışığında  yürüyüş yapmak sadece serotonin değil; endorfin hormonunun da salgılanmasına katkı sağlıyor. Nasıl mutlu olunur?  Sorusunun cevabı: aynı anda iki hormonun salgılanmasıdır. Böylelikle, daha mutlu olmanız için gerekli koşullar sağlanmış oluyor. Bu da, moral yönünden sizi olumlu yönde etkiliyor.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları
Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Ömrünüzü Uzatır

Üniversite araştırmalarına göre 50-60 yaş aralığındaki kişiler, düzenli yürüyüş sayesinde ölüm riskini %35 oranında en aza indiriyorlar. Bir diğer araştırma neticesinde de günlük 25-30 dakika arası yürüyüş yapmak, ömrünüzün 7 yıl uzamasını sağlıyor.

Hafıza Kaybını Önler

Araştırmalara göre yürüyüş yapmak, yaşlanmaya bağlı hafıza kaybı üzerinde olumlu sonuçlar doğuruyor. Daha detaylı anlatacak olursak araştırma sonucunda, 65 yaş ve altı katılımcıların yer aldığı bir deneyde, günlük 1 saat yürüme ile hafıza kaybında %17 azalma olduğu görülmüştür.

Kilo Vermenizi Sağlar

Pek çoğumuz her zaman fit bir vücudun hayalini kurarız. Her ne kadar dış görünüş önemli değil desekte günümüzün algısına göre bu pekte doğru değildir. Kilo vermek için ne yapmalıyım? Diye düşünüyorsanız, aradığınız cevap: yürüyüş yapmak. Spor salonlarına onlarca para dökmeye hiç gerek yok! Yürüyüş yapmak: hem sakatlanma riski içermez hem de sizi kan ter içinde bırakarak yormaz. Bu yüzden, eklem ağrısı yaşayan bireylerde, rahatlıkla yürüyüşe çıkabilir. Yürüyüş yapmanın faydaları arasında en önemli maddelerden biri de yağ yakmanıza yardımcı olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu