Hobi & Eğlence

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Kolay Yüzme Teknikleri

yüzme nasıl öğrenilir
Yüzme Nasıl Öğrenilir? Kolay Yüzme Teknikleri

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Kolay Yüzme Teknikleri Nelerdir?

Yüzme sporu çok kolay gibi görünse de tam anlamıyla tekniklerini öğrenmek biraz zamanınızı alabilir. Yüzme nasıl öğrenilir ve kolay yüzme teknikleri nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz. Yüzmeyi hiç bilmiyorsanız ve amacınız sadece kısa yoldan yüzmeyi öğrenip gittiğiniz yerlerde bu güzel aktiviteden mahrum kalmamak ise orası kolay ama ben tam manasıyla bir sporcu gibi yüzme tekniklerini falan öğrenmek istiyorum derseniz bunun için tam donanımlı bir kurs bulmanız gerekir.

En kolay yüzme akarsu, dere vb. alanlarda değil de denizde öğrenilir. Çünkü tuzlu suyun kaldırma kuvveti her zaman için daha fazla olduğundan yüzme bilmeyenlere çok yardımı dokunur. Tabi eviniz bahçeliyse ve içerisinde havuzunuz varsa veya özel bir havuza giderekte kolay bir şekilde yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Bu arada kendinize yüzme haricinde yapacak farklı aktiviteler arıyorsanız kamp yapmak adlı makalemize bir göz atabilirsiniz.

Kısaca Yüzme Teknikleri:

Öncelikle yapmanız gereken kendinize uygun olan sürekli olarak gidebileceğiniz bir mekan bulmak olmalı. Mekanı ayarladıktan sonra yüzme için uygun kıyafetler (şort, mayo, bone vb.) temin edebilirsiniz. Kıyafetler yüzmeye ilk başlayanlar için çok önemli çünkü çok bol veya çok dar olursa sudayken size eziyet olur yukarı çıkmak isterken tabiri caizse battıkça batarsınız 🙂

Yüzmeyi öğrenmek için ayarladığınız mekan mümkünse ıssız bir yer olmasın ve yanınızda mutlaka birileri olsun. Bu işi bilen bir arkadaşınızla yaparsanız hem eğlenir hemde kısa sürede yüzmeyi kavrarsınız. Şimdi geçelim neler yapabileceğinize…

İlk olarak boyunuzu aşmayan, yaklaşık olarak göğüs hizanıza gelen bir bir alanda denemelerinizi yapın. Yüzmeyi öğrenirken yapılan yanlışlardan birisi de düz yüzmeyi öğrenmeden ters yüzmeye soyunmaktır. Siz bunu yapmayın önce düz yani yüzüstü ileriye doğru yüzmeyi öğrenin sonra sırtüstü geri geri gitmeyi de öğrenirsiniz zaten. Amacınız en kısa yoldan bıkmadan, usanmadan yüzmeyi öğrenmek olsun.

Suyun üzerinde hiçbir şey yapmasanız dahi kalabilirsiniz bunu deneyerek görün ve cesaretlenin. Göğüs hizasında bir yere geçerek ilk denemenizi yapın. Yerinizi aldığınızda hafif zıplama hareketiyle yerle bağlantınızı birkaç saniyeliğine de olsa kesin ve ellerinizi suyun içerisinde sağa sola, aşağı yukarı doğru açarak hareket ettirin. Hiç batmadığınızı göreceksiniz.

Tam olarak yüzüstü değil de düz yani karada durduğunuz şekilde durmaya gayret edin ellerinizi, kollarınızı ve ayaklarınızı iyice kontrol edene kadar bu hareketleri tekrarlayın. Belli bir noktada suyun üzerinde durun yine ayaklarınızla tabandan yittirin ve hemen ardından bağdaş kurar pozisyonda ayaklarınızı karnınıza doğru çekip suyun üzerinde kalmak için ellerinizi kullanın. Ellerinizi suyun içerisinde aşağı yukarı olacak şekilde hareket ettirirseniz ve kendinizi kasmazsanız suyun üzerinde çok rahat bir şekilde durduğunuzu görürsünüz.

Kısa Sürede Yüzme Öğrenmek İçin Bol Bol Pratik Yapın…

Yüzmeye biraz alıştığınızda artık yavaş yavaş ilerlemek adına yeni hareketlere geçebilirsiniz. Ellerinizi ve kollarınızı dümdüz ileri gelecek şekilde uzatın ve hızlı bir şekilde suya yüz üstü uzanmaya çalışın hatta kendinizi ileri doğru yitin. Bir metre bile ilerleseniz bu ilk deneme olarak sizin için çok iyi olacaktır. Bu hareketi yaparken olabildiğince ayaklarınızı tabana değdirmemeye çalışın ve bir sağ bir sol kulaç atarak daha çok ileri gitmeye konsantre olun. Atağa geçtiğinizde suyun üzerinde kayan bir taş misali ayaklarınızı da aşağı yukarı çırparak ilerlemeye çalışın. Unutmayın eller ve kollar her zaman ileri olacak şekilde yapıyoruz bu hareketi. Bu şekilde 5-10 kez tekrar yapın sonra biraz mola verin. İlk etapta kolay olmayacaktır elbet ama zamanla alıştırma yapa yapa artık suyun üzerinde ilerlemenin keyfini çıkaracaksınız.

Serbest yüzmede herkes kendi stilini oluşturur o yüzden sizin için nasıl kolay oluyorsa o şekilde devam edebilirsiniz. İsterseniz kurbağalama gibi farklı yüzme tekniklerini de deneyebilirsiniz. Tamamen sizin isteğinize kalmış bir durum.

Azimli olmanıza göre belki ilk gün belki 2-3 gün belki de en geç 1 hafta sonra yüzmeyi öğreneceksiniz. Geç öğrenenlerden olursanız sakın ben yapamıyorum, başaramayacağım gibi düşüncelere kapılmayın. Yüzmeyi herkes kolaylıkla öğrenebilir. Size düşen sadece bol bol pratik yapmak.

Alternatif olarak farklı yöntemlerde deneyebilirsiniz tabi ama bu sizin kendinize olan öz güveninize kalmış bir durum. Mesela buradaki simitlerden veya kolluklardan bir adet edinebilirsiniz. Yüzme denemeleri yapacağınız ortam sakinse eğer hiç sıkılmanıza gerek yok bu tarz ürünler kullanarak yüzmeyi daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yüzme Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Yüzmede en önemli kural asla panik yapmamaktır. O yüzden elinizden geldiğince panik yapmamaya çalışın ve rahat olun.
  • Yanınızda arkadaşlarınız veya ailenizden birileri varsa onları size karşı şaka yapmaması konusunda uyarın. Yüzme bilmeyen kişilere yapılan ve bazen abartılan şakalar nedeniyle çoğu kişi yüzme öğrenmekten vazgeçiyor.
  • Akıntılı dere, akarsu veya hırçın denizlerde yüzmeyi öğrenmeye çalışmayın. Çok tehlikeli olduğundan hayatınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Siz olabildiğince sakin, güzel bir yer seçin kendinize.
  • Yüzmeyi tamamen öğrenmeden boyunuzu aşan yerlere gitmeyin.
  • Yüzme öğrenirken yanınızda mutlaka yüzmeyi iyi bilen birileri olsun ve kendinizi tamamen güvene aldıktan sonra başlayın pratik yapmaya.

Yüzme nasıl öğrenilir konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız sizler için faydalı bir yazı olur ve bu yazı vesilesiyle yüzmeyi çok kolay bir şekilde öğrenirsiniz. Herkese bol güneşli günler dileriz. Hoşça kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu