Hayata Dair

Zaman Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi, son yıllarda kişisel gelişim konuları arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Zaman yönetiminin amacı herhangi bir işi mümkün olan en kısa sürede en iyi sonuç ile yapmak olduğu için zaman yönetimi konusunda bireyin kendini geliştirmesi oldukça yararlıdır.

Zaman Yönetimi Nasıl Uygulanır?

Zaman yönetimi konusu karmaşık bir konu olarak görünse de aslında özünde oldukça basittir. Tek yapmanız gereken ne yapacağınıza karar vermek ve yapmak. Böyle düşününce oldukça kolay görünebilir ancak zaman yönetimi için uygulamaya geçildiğinde birçok kişi zorlanmaktadır. Bu yüzden, tüm işlerinizi tamamlamaktan ziyade şu anda hangi işim daha önemli ve bu işi yapmanın en iyi yolu nedir gibi bir düşünceyle başlamak sizi zaman yönetimi konusunda daha başarılı yapacaktır. Eğer ilk adımı yanlış uygularsanız, ikinci adımda ne kadar başarılı olduğunuzun bir önemi kalmamaktadır çünkü zaman yönetiminde amaç bir işi yapmaktan ziyade en kısa sürece mümkün olan en başarılı şekilde yapmaktır. Peki zaman yönetimini daha iyi yapmak için neler yapılmalıdır?

zaman-yonetimi
Zaman Yönetimi

İşinizde Titiz Olun

Zaman yönetiminde yapılan en büyük hatalardan birisi titizliktir. Bir işi hızlı ve özensiz yapmak zaman yönetimini başarılı yaptığınız anlamına gelmez. Zaman yönetiminde amaç tüm işlerinizi mümkün olan en kısa sürede ve en başarılı, titiz bir şekilde yapmaktır. Bu yüzden, yapmak istediğiniz işe karar verdikten sonra işinizi düzgünce ve titizlikle yapmalısınız.

Yapılacak İş Sıralamanızı Düzgün Yapın

Makalenin başlarında da bahsettiğimiz üzere, ilk yapmanız gereken hangi işi önce yapacağınıza karar vermektir. Eğer yapmanız gereken tek bir iş varsa hangi işi yapacağınıza karara vermek oldukça kolaydır fakat birden fazla işiniz varsa bu noktada iş sıralamanızı doğru bir şekilde yapmalısınız.

Yapılacak iş sıralamanızı birkaç şekilde yapabilirsiniz: En önemliden en önemsize, en erken teslim edilmesi gerekenden en geç teslim edilmesi gerekene veya en uzun vakit alacak işten en kısa vakit alacak işe vb. Hangi şekilde bir sıralama yapacağınız ise sizin karar vermeniz gereken bir şeydir. Sizin için yukarıdaki ölçütlerden hangisi daha önemliyse onu seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Haftalık Değerlendirmeler Yapın

Haftalık değerlendirmeler yapmak hem gidişatınızı görmek açısından hem de motivasyon kazanmak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden, ister haftalık ister günlük/aylık fark etmeksiniz bir değerlendirme takvimi oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu