Hayata Dair

Zekat Ve Fitre Nedir? Hangi Durumda, Kimlere, Ne Zaman Verilir?

Zekat ve Fitre Nedir? Zekat, dini olarak zenginlik ölçüsü olarak kabul edilmiş mallara sahip olan kişilerin ödemeleri gereken paradır. Zekat verilirken mal varlığı ile orantılı olarak hesaplanır bunun içinde özellikle Ramazan ayında insanlar zekatlarını eksiksiz bir şekilde verebilmek ve hata yapmamak için zekat hesaplaması nasıl yapılır merak ederler.

Zekat Nedir?

Zekat, dini olarak zengin şeklinde tanımlanmış olan kişilerin Allah rızası için mallarından belli bir miktarı durumu iyi olmayan kişilere vermesidir. Zekatın farz olarak kabul edilebilmesi için öncelikli olarak sahip olunan malın üzerinden 1 yılın geçmesi gerekir. Bu 1 yıl sonrasında ise malının borcundan ve asli ihtiyacından fazla olması gerekir. Zekat verilirken Nisap ölçü alınan bir durumdur. Bu ölçüye göre 80,18 gram altını olan birisi zekat vermek zorundadır. Bunun yanı sıra 5 deve, 30 sığır, 40 koyun ve keçi sahibi olanların zekat vermeleri farzdır.

Zekat ve Fitre Nedir, 2020 Fitre Ne Kadar?
Zekat ve Fitre Nedir, 2020 Fitre Ne Kadar?

Fitre Nedir?

Fıtır sadakası yani halk arasında bilinen adıyla fitre, insan olarak yaratılmamızın bir şükrü olarak, Ramazana ulaşmanın sevinciyle ramazan ayı içerisinde Müslümanlardan belli kişilere verilmiş olan bir sadakadır. Kişi kendisi ve çocukları için fitre vermek zorundadır. Peygamber efendimiz her Müslüman’a fitrenin gerektiğini belirtmiştir. (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

Fitre Ne Zaman Verilmeli?

Fitre, Ramazan’ın ilk gününden itibaren verilebilir ve bayrama kadar verilmesi gerekir. Bazı kaynaklara göre bayramdan sonrada verilebilir ancak eftal olanı bayram namazına kadar verilmesidir. Şafi mezhebine göre fitre bayramın birinci gününden sonra verilmez haramdır.

2020 Fitre Ne Kadar?

Fitrede ölçü bir fakirin içinde bulunduğu şartlar dahilinde 1 günlük ihtiyacını giderebildiği rakamdır. Buna göre Diyanet İşleri 2020 yılı fitre rakamını 27 TL olarak açıklamıştır. 27 TL’nin altında olamayacağı gibi üzerinde olması da tamamen size bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu